Serena Williams castiga turneul de la Miami dupa o revenire fantastica in prmul set!

serena_williams_li_na_miamiLidera clasamentului WTA, Serena Williams a castigat turneul Masters de la Miami, dupa ce a invins-o in finala pe chinezoaica Na Li, in doua seturi, 7-5, 6-1.

Primul set a fost unul dramatic, asiatica fiind la conducere inca de la inceput, avand 3-1, desprinzandu-se apoi la 5-2, iar setul parea ca merge de partea chinezoaicei. Cea mai mica dintre surorile Williams a avut insa o revenire fantastica, reusind 5 game-uri la rand adjudecandu-si si setul cu 7-5.

Setul secund a fost fara istoric, Na Li reusind doar un game, meciul incheindu-se dupa o ora si 59 de minute cu victoria americancei.

Serena Williams a reusit astfel a 11-a victorie in fata chinezoaicei in 12 intalniri directe. A fost si cea de-a noua finala jucata de americanca la Miami in cele 15 participari.

Pentru succesul din Florida, Williams a primit 1000 de puncte in clasamentul WTA si un cen in valoare de 787.000 de dolari, in timp ce Na Li a fost recompensata cu 650 de puncte si 384.000 de dolari.