FINAL / Petrolul – Dinamo 2-2. Meci cu „scantei” pe arena din Ploiesti! A patra remiza consecutiva pentru Razvan Lucescu

pet-dinPetrolul si Dinamo au remizat in ultimul meci din Liga 1 al zilei de duminica, scor 2-2, la finele unei partide extrem de tensionate, in care deciziile luate de centralul Radu Petrescu si-au pus poate mai mult amprenta asupra rezultatului final decat insasi prestatia celor doua echipe.

Meciul a inceput furtunos cu un penalty controversat acordat inca din minutul patru pentru gazde. Albin nu a ratat ocazia de a deschide scorul si l-a executat fara probleme pe Naumovski. Peste doar 6 minute Barboianu surprinde cu o „torpila” de la 30 de metri si il invinge pe Pecanha, restabilind egalitatea.

In minutul 34, Albin reuseste „dubla” si ii readuce pe „gazari” la conducere dupa o centrare in careul mic expediata de Camara.

Pe final de repriza, Flavius Stoican a explodat, dupa ce Radu Petrescu nu a cordat penalty-ul solicitat de dinamovisti dupa un fault comis asupra lu Elton in careul gazdelor. Antrenorul „alb-rosilor” a intrat trei metri in terenul de joc pentru a-i reprosa „centralului” ca defavorizeaza echipa oaspete, dupa ce dinamovistii contestasera anterior penalty-ul acordat ploiestenilor si au mai cerut o lovitura de la 11 metri, in minutul 24, cand Lazar a fost busculat in supraafta de pedeapsa de Hoban. Tehnicianul a fost imediat expediat in tribune.

Intrati in avantaj la pauza, petrolistii au revenit pe teren cu acelasi elan gratie caruia au dominat copios sfarsitul primei reprize.  In minutul 53 insa, la o centrare banala a lui Grecu, Guilherme deviaza balonul in proprie poarta si Petrolul pierde pentru a doua oara controlul tabelei de marcaj.

Gafa fundasului brazilian a taiat „aripile” gazdelor, care nu au mai reusit din momentul egalarii sa impuna ritmul meciului. Ba chiar in minutele de prelungire, Dinamo a avut sansa uriasa de a transa partida in favoarea sa, dar Elton, scapat singur cu portarul, a ratat incredibil, spre exasperarea lui Flavius Stoican, flancat de doi stewarzi in tribunele de pe „Ilie Oana”.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Petrolul: Pecanha – Beta, Geraldo, Hoban, Guilherme – Mustivar, De Lucas – Priso, Albin, Walter – Camara

Dinamo: Naumovski – Barboianu, Grigore, Ad. Popa II, Grecu – Elton, Serban – Lazar, Rotariu, Filip – Bilinski