Hochei pe gheata – Mondialele U-18 din Anglia / A treia infrangere pentru echipa noastra!

hocheiCampionatele Mondiale under 18, Divizia a II-a, grupa B, de la Dumfries-Anglia au continuat cu meciurile celei de-a treia etape, in care nationala Romaniei a suferit o noua infrangere. De data asta, in fata echipei tarii gazda, scor 1-2.

Desi intalnea o adversara care nu rupsese gura targului pana atunci, formatia tarii noastre a parasit terenul invinsa, ramanand pe ultimul loc, cu un singur punct. Duggan a inscris in minutul 14 primul gol,tabela ramand nemodificata pana in ultima repriza. Cand Forbes a punctat pentru 0-2, iar Rokaly a marcat golul de onoare al Romaniei, cu trei minute inainte de final.

Celelalte rezultate: Coreea de Sud-Lituania 6-5, dupa lovituri de departajare si Croatia-Olanda 4-1. Conduc Coreea de Sud si Lituania cu 5 puncte, urmate de Croatia, 4. Reprezentativa Romaniei va juca sambata cu Lituania si duminica impotriva Olandei, meciuri deosebit de importante pentru evitarea retrogradarii ina treia Divizie valorica.