Dupa victoria din California, Djokovic se indreapta spre un nou succes pe teren american! Sarbul l-a eliminat pe Murray in sferturi si are un adversar surpriza in penultimul act de la Miami

noleNovak Djockovic se indreapta spre al doilea titlu consecutiv pe teren american. Dupa succesul din California, sarbul este aproape de un nou succes si in Florida, la Miami.

Nole s-a calificat sin semifinale dupa ce a trecut in sferutrile de finala de britanicul Andy Murray. Primul set s-a decis in prelungiri, dupa ce -sa mers capa la cap pana la 5-5. Djokovic facut 6-5 pe propriul serviciu reusind apoi un break la 0 si castigand astfel primul set cu 7-5. Setul doi a inceput bine pentru britanic, care avea 3-2 si break, insa de aici jocul lui a cazut, iar Murray nu am mai facut niciun game, recunoscandu-se invins dupa o ora si 30 de minute de joc, cu 5-7, 3-6.

Intr-un alt sfert de finala, japonezul Nishikori a reusit surpriza si l-a eliminat pe Roger Federer, ocupantul pozitiei a cincea in clasamentul ATP. Elvetianul a inceput bine meciul si si-a adjudecat primul set cu 6-3. Niponul a revenit insa in joc si a reusit sa castige setul doi cu 7-5, pentru ca setul decisiv sa fie adjudecat tot de Nishikori, cu 6-4.

Niponul va juca in penultimul act cu Djokovic, pe care a reusit sa-l invinga in 2011, la Basel.