Hochei pe gheata – CM under 18 din Anglia / Infrangere, dupa lovituri de departajare!

romania-coreea-de-sud-hocheiNationala under 18 a Romaniei a debutat cu stangul la Mondialele Diviziei a II-a, grupa A, de la Dumfries, Anglia, fiind invinsa de Coreea de Sud cu 5-6, dupa prelungiri si lovituri de departajare.

Prima repriza a revenit asiaticilor cu 3-2, a doua s-a incheiat nedecis, 1-1, ultima fiind castigata de echipa noastra cu 2-1. A urmat o repriza de prelungiri fara niciun gol, iar totul s-a decis la loviturile de departajare, sud-coreenii marcand golul victoriei. Pentru echipa Romaniei au inscris Gyorgy, 2, Gereb, 2 si Barbu, 1. Celelalte rezultate: Croatia-Lituania 0-4 (0-0, 0-3, 0-1) si Olanda-Marea Britanie 6-4 (2-2, 0-1, 4-1).

Viitoarea adversara a reprezentativei noastre va fi Croatia, dupa care va urma o zi de pauza.