HCM, la un singur meci de sferturile Cupei EHF! EXCLUSIV / Buligan: „Putem scrie o pagina frumoasa in istoria handbalului romanesc”

HCM-Cupa-EHFHCM Constanta, campioana Romaniei la handbal masculin, a obtinut a doua victorie in grupa D a Cupei EHF, 27-25 pe terenul echipei Sporta Hlohovec (Slovacia), astfel ca, duminica, 30 martie, va avea mari sanse de a se califica in sferturile Cupei EHF!

Constantenii sunt pe locul 2 in grupa, la egalitate de puncte cu Chambery, iar cele doua echipe se vor infrunta pentru calificarea in sferturi la sfarsitul acestei saptamani, la Constanta. In meciul disputat in Franta, scorul a fost 29-29, deci constantenii nu au voie sa piarda in retur, dar un egal ii poate ajuta.

Speram sa nu fie ultimul succes, duminica avem un pas mare de facut! E clar ca ne dorim o victorie, dar si un egal ne poate ajuta.

Era clar ca inainte eram catalogati drept o cenusereasa, dar am demonstrat ca nu e asa. Cred ca suntem unde suntem pe meritele proprii …

Normal ca imi este dor de Spania, acolo fiind a doua casa, dar sunt roman si asa voi ramane. Din pacate avem mult pana sa ajungem la ceea ce se petrece in handbalul spaniol.

Cel mai important este primul meci, iar Constanta poate scrie o pagina frumoasa in handbalul romanesc.

Orice tara din Europa isi stie calendarul, la noi, federatia decide programul, iar cluburile trebuie sa accepte. Nu se poate asa ceva! In vara am plecat cu un program si cand ne-am intors a trebuit sa facem alt program …

Pentru sezonul urmator, eu sper sa nu se mai intample asa ceva, iar cluburile sa-si stabileasca programul prin vot, dar dupa calendarul european„, a declarat antrenorul secund al HCM-ului, Alexandru Buligan, in emisiunea „Executii in direct”.

Sursa foto: „Prosport”