Biatlon – Cupa Mondiala, masculin / Martin Fourcade castiga patru dintre cele cinci trofee, plus ultima proba!

martin-fourcadeFrancezul Martin Fourcade s-a impus si in proba de start in masa a ultimei etape din cadrul Cupei Mondiale de biatlon de la Oslo-Holmenkolen. Fourcade incheie sezonul cu un palmares remarcabil: victorii la patru dintre cele cinci categorii.

Martin Fourcade a fost cronometrat pe 15 kilometri in 40:59,9, inaintea austriacului Dominik Landertinger, pe care l-a devansat cu sapte secunde si a slovenului Jakov Fak, cu 32,9 secunde. Cu exceptia probei individuale, unde cel mai bun avea sa fie norvegianul Emil Hegle Svendsen, 83 puncte, secondat de austriacul Simon Eder, 79 si rusul Evgheni Ustiugov, Fourcade a triumfat la celelalte patru.

La general a adunat 928 puncte, urmat la aproape 300, de Svendsen, 636 si de norvegianul Johannes Boe, 631. Diferente importante s-au inregistrat, de asemenea, la sprint, 400, fata de 286, Arnd Peifer-Germania, 277, Johannes
Boe. La start in masa a acumulat 174 puncte, urmat de Landertinger, 109, Svendesn si americanul Tim Burke, 100, iar la urmarire 294, secondat de Eder, 235 si de rusul Anton Shipulin, 234.

Niciun biatlonist roman n-a intrat in puncte.

Pe natiuni, Norvegia a avut 5937 puncte, Rusia, 5897, iar Germania, 5806. Romania a ocupat locul 21, cu 1853 puncte, ultima fiind Spania, pe 32, cu 234 puncte.