FINAL / FC Botosani – FC Viitorul 3-1. Gazdele, la al patrulea succes consecutiv! Echipa lui Hagi si-a consolidat ultimul loc retrogradabil!

BOTOSANI-VIITORULDuminica, 23 martie, FC Botosani a intalnit FC Viitorul in etapa cu numarul 24 a Ligii 1. Nou promovata moldava venea dupa o serie de trei victorii consecutive, dintre care ultima cu FC Vaslui in deplasare. Astfel, moralul elevilor lui Leo Grozavu era excelent inainte de aceasta partida cu Viitorul, echipa care cauta iesirea din subsolul clasamentului.

Din pacate pentru echipa lui Gica Hagi, Viitorul n-a rezistat decat o prima repriza, atunci cand au si inscris prin Dica (‘9) cand a transformat un penalty. Imediat dupa pauza, gazdele s-au rtezit precum un boxer din pumni si a intors soarta meciului in numai 4 minute! Mai intai Vasvari(’51) a restabilit egalitatea tot dintr-un penalty. Un minut mai tarziu, Mitrita, de la Viitorul, isi lasa echipa in zece, dupa o lovitura fara balon, iar doua minute mai tarziu, Hadnagy (’54) si-a adus echipa in avantaj. Scorul final a fost stabilit de Stojkov(’89), care a finalizat un contraatac scoala.

In tur, Viitorul si FC Botosani au  incheiat meciul la scor alb. Returul va putea fi vizionat, duminica, de la ora 14:00, in direct la DigiSport 1. Rezumatul live TEXT al partidei il puteti gasi pe SPTFM.ro.

Echipele care au evoluat:

FC Botosani: Lazar – Patache, Ivanovs, Oltean, Acsinte – Fulop, Vasvari, Danci, Stojkov – Hadnagy, Codoban

Viitorul: Balauru – Putanu, Larie, Mitrea – Mitrita, Daminuta, Lazar, Benzar, Dica – Axente, Gavra