Andreea Munteanu, aur la barna si bronz la sol, la ”Trofeo Citta di Jesolo”!

Andreea-MunteanuGimnasta Andreea Munteanu, la primul sau an de seniorat, a castigat finala de la barna si a ocupat locul al treilea la sol, duminica, in cadrul concursului de gimnastica artistica ”Trofeo Citta di Jesolo”, de la Treviso (Italia), ajuns la editia a saptea, anunta Agerpres.

Munteanu s-a impus la barna cu 14,833 puncte, devansandu-le in clasamentul finalei pe italianca Elisa Meneghini, 14,200 p, si pe americanca Alyssa Baumann, 14,200 p. Stefania Stanila s-a clasat pe locul 5, cu 13,700 p.

In finala de la sol, Munteanu a terminat pe locul al treilea, cu 13,967 puncte, primele doua pozitii fiind ocupate de americancele Mykayla Skinner, 14,533 puncte, si Kayla Ross, 14,233 p. Stefania Stanila a fost a cincea, cu 13,633 p.

Andreea Munteanu si Stefania Stanila au ocupat locuri modeste, 13, respectiv 14, sambata, la individual compus. Echipa de junioare a Romaniei, in componenta Laura Jurca, Andra Butuc, Stefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica si Andreea Iridon, a castigat medalia de argint, sambata, cu 212,900 puncte. La individual compus, Laura Jurca s-a clasat a patra, cu 55,500 puncte.