FINAL / Dinamo – Pandurii 2-3! Partida dramatica in „Stefan cel Mare”; a doua infrangere acasa pentru „caini” in acest an

din-panMeci nerecomandat cardiacilor la sfarsitul zilei de sambata in Liga 1. Aflate in lupta directa pentru ocuparea locului 4, cu perspectiva de cupe europene, Dinamo si Pandurii au facut spectacol in „Groapa”.

Gorjenii au inscris rapid, in minutul 7 prin Giusti si apoi s-au retras linistiti in propria jumatate asteptand ca dinamovistii sa iasa la atac. Gazdele au incercat sa egaleze, dar incursiunile lor in jumatatea adversa s-au dovedit a fi lipsite de succes.

Abia in minutul 71, cand partida parea sa se indrepte catre un final linistit si anost, Bilinski il executa pe Gliwa si restabileste egalitatea. Sapte minute mai tarziu, oaspetii au revenit la conducerea scorului prin golul lui Momcilovic, dar „cainii” s-au ambitionat sa faca puncte acasa egaland din nou prin Bilinski in minutul 82.

Pe fondul unui fional de meci incins, castig de cauza au avut in ultima instanta Pandurii, echipa care, ce-i drept, a controlat rimtul partidei. In minutul 94, Dan Nistor, intrat de curand, i-a pasat excelent lui Elton, care l-a invins decisiv pe Balgradean intr-un duel la finele caruia, gorjenii se apropie la un punct in clasament de dinamovisti.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Dinamo: Balgradean  –  Rus, Durimel, D. Grigore (cpt), S. Filip  –  Boubacar, C. Munteanu  –  V. Lazar, C. Matei, D. Rotariu  –  Tucudean Rezerve: Naumovski  –  Grecu, Ad. Popa, Barboianu, I. Serban, Elton da Silva Figueiredo, Bilinski

Pandurii: Gliwa  –  Pleasca, Christou (cpt), Erico, Momcilovic  –  Breeveld, Elton da Silva Constantino  –  Buleica, Distefano, Ciucur  –  Giusti Rezerve: Mingote  –  Sipoto, D. Bratu, Nistor, Shamsin, V. Nicoara, Bud