Novak Djokovic castiga turneul de la Indian Wells, dupa o finala de vis cu Roger Federer!

indian-wells-tennisTurneul de la Indian Wells a ajuns la final, dupa ce aseara s-a disputat finala masculina intre numarul doi mondial, Novak Djokovic, si Roger Federer, favoritul 7 al intrecerii californiene.
Primul set a fost perfect pentru elvetian, care a facut un singur break si a castigat cu 6-3. De remarcat este procentajul excelent la mingile castigate pe primul serviciu, 75 %, dar si pe serviciul doi, 74%.

Jocul sarbului a inceput sa fie din ce in ce mai bun, iar Djokovic si-a adjudecat setul secund cu acelasi scor, 6-3, intrandu-se astfel in decisiv.

Novak a fost aproape de castigarea meciului, dupa ce a servit la 5-4 pentru castigarea setului 3 si a finalei. Federer a gasit insa raspuns la serviciul sarbului si a reusit sa egaleze si sa intre apoi in avantaj, 6-5. Sarbul nu si-a mai pierdut serviciul si a dus setul in tie-break. Nole a avut nervii mai tari si a reusit sa castige tie-break-ul cu 7-3, castigand astfel meciul si finala.

In urma acestui succes, Djokovic a primit un milion de dolari si 1000 de puncte in clasament. Federer a urcat pana pe 5 in clasamentul ATP in urma finalei jucate la Indian Wells.

Din aceasta saptamana, crema tenisului masculin si feminin se muta la Miami, un alt turneu extrem de valoros.