FINAL – Indian Wells / Simona Halep – Agnieszka Radwanska 3-6, 4-6 si poloneza este in finala!

Halep-si-RadwanskaFINAL / Din pacate, Halep nu reuseste sa faca break-ul si pierde partida, dupa o ora si aproximativ 20 minute, in doua seturi, 3-6, 4-6.

UPDATE / Game fabulos realizat de Halep, iar constanteanca ramane in meci, dupa cel mai lung game din acest meci, 4-5!

UPDATE / Simona nu se regaseste, iar Agnieszka e la un game de meci, 3-5!

UPDATE / Mai mult, Halep da semne de oboseala si isi pierde servicul, 3-4. Multe erori nefortate …

UPDATE / Din pacate nu reuseste sa-si castige servicul si Radwanska revine cu re-break si un nou game castigat pe propriul serviciu, 3-3!

UPDATE / Game magistral facut de Halep si romanca realizeaza break-ul, 3-1!

UPDATE / Poloneza raspunde foarte bine si egaleaza. Simona revine la serviciu si reuseste sa revina si la conducere, 2-1!

UPDATE / Debut de set sexund excelent pentru Halep, la cel mai bun game de pana acum, 1-0

UPDATE / Halep forteaza si greseste, iar Radwanska isi adjudecat primul set al meciului, 3-6!

UPDATE / Halep reuseste sa-si castige serviciul, pentru a doua oara in acest prim set, dar Agnieszka va veni la serviciu, 3-5

UPDATE / Radwanska isi castiga greu serviciul si e la un game de primul set!

UPDATE / Si isi castiga la 0 urmatorul serviciu, 2-4!

UPDATE / Primul game reusit de Halep este pe serviciul adversarei, re-break si 4-1 pentru poloneza!

UPDATE / Din nou break, Radwanska, 4-0!

UPDATE / Agnieszka se detaseaza, chiar daca o face extrem de greu, 3-0

UPDATE / Halep si-a pierdut serviciul si poloneza se detaseaza!

UPDATE / Radwanska isi castiga servicul si conduce in primul set.

UPDATE / Ora 03:35. Cele doua jucatoare au iesit la incalzire. Radwanska va servi prima

Numarul 7 WTA, inaintea acestui turneu, Simona Halep o va intalni, sambata dimineata, in semifinalele Indian Wells, pe Agnieszka Radwanska (Polonia), numarul 3 WTA, intalnirea urmand a incepe la ora 03:30, ora Romaniei. Partida va fi transmisa de Dolce Sport 1 si LIVE TEXT pe www.sptfm.ro.

Simona Halep şi Agnieszka Radwanska s-au intalnit de cinci ori in circuitul WTA, scorul fiind 3-2 in favoarea jucatoarei de 25 de ani din Polonia, insa constanteanca s-a impus in ultimele doua meciuri, la Roma, in 2013, scor 6-7, 6-1, 6-2, si la Doha, in acest an, scor 7-5, 6-2.

In cealalta semifinala, care va urma meciului Halep-Radwanszka, se vor intalni chinezoaica Na Li, locul 2 WTA, si italienca Flavia Pennetta, locul 21 WTA.

Dupa terminarea turneului, Simona Halep va ocupa, incepand de luni, locul 5 mondial, o performanta ce nu a mai fost reusita de nici o jucatoare de tenis din Romania de la crearea ierarhiei WTA, in noiembrie 1975.

Indian Wells (California, SUA) este cel mai mare turneu dupa cele de Grand Slam, fiind de categorie Premier Mandatory, avand premii totale de aproximativ 6 milioane de dolari. Castigatoarea acestui turneu este recompensata cu un milion de dolari si 1000 de puncte WTA, iar finalista, 500.000 de dolari si 650 de puncte WTA.

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,