Handbal – Liga feminina a Campionilor / Cristina Neagu, sapte goluri pentru Buducnost Podgorica!

cristina-neagu-buducnostPartida derby a penultimei etape a grupei principale 2 din Liga Campionilor, care a opus echipele feminine Buducnost Podgorica si Gyori Audi ETO s-a incheiat nedecis, 26-26. In tur se inregistrase un alt egal, la 24. Ambele si-au asigurat prezenta in final four.

In cealalta grupa, echipele calificate vor fi cunoscute in ultima runda. Cristina Neagu, 7 goluri si Anita Gorbicz, 8, principalele marcatoare ale formatiilor din Muntenegru si Ungaria au contribuit la frumustea spectacolului oferit. Pacat ca meciul n-a putut fi urmarit in transmisie directa la noi, din cauza prelungirii finalei Cupei Romaniei la handbal masculin, castigata de HCM Constanta, 45-44, in fata celor de la Stiinta Municipal Bacau. Care au scapat victoria printre degete, conducând cu sapte goluri in minutul 52.

Si in grupa principala 1 s-a disputat un joc fara o echipa invingatoare: Thuringer HC-Vardar Skopje 24-24. Lekic, 10 goluri, de la oaspete si Nadgornaia, 7, de la gazde au avut cele mai multe reusite. Desi teamul german are 7 puncte, iar cel macedonean, 6, inca nu si-au asigurat calificarea, ce se va decide la sfarsitul saptamanii, dupa meciurile FC Midtjylland, 5 puncte-Thuringer HC si Vardar Skopje-IK Savehof.

Consemnam si înfrângerea fetelor de la U Jolidon Cluj-Napoca, 21-24, in returul sferturilor de finala ale Cupei EHF, in deplasare, la Fehervar HC. In tur a castigat formatia ungara cu 28-21.