Dan Petrescu, obtine cea mai mare victorie din Rusia, la derby-ul moscovit Dinamo-TSKA!

dan-petrescuDinamo Moscova a obtinut, duminca poate cea mai grandioasa victorie cu Dan Petrescu pe banca tehnica a echipei. In derby-ul disputat pe teren propriu contra lui TSKA Moscova, formatia „Buruscului” a revenit de la 0-2, scorul de la pauza, reusind in repriza secunda sa marcheze de patru ori.

Meciul din etapa a 20-a a inceput dezastruos pentru Dinamo Moscova, care s-a vazut condusa pe arena „Khimiki” inca din minutul 12, dupa golul lui Seydou Doumbia, care dupa 31 de minute a realizat „dubla”, stabilind scorul pauzei.

E greu de intuit ce s-a intamplat in vestiare, ce este cert e ca elevii lui Dan Petrescu au revenit pe teren montati pentru victorie, iar replica a fost severa. Kuranyi a redus diferenta in minutul 49. Dupa 10 minute, Samba a egalat dintr-o faza fixa, iar revenirea fulgeratoare in joc a lui Dinamo i-a derutat pe jucatorii lui TSKA.

In minutul 72, Zhirkov, autorul pasei la primul gol al gazdelor, a inscris golul ce a marcat rasturnarea dramatica a scorului, pentru ca tot el sa inchida tabela de marcaj in minutul 89, adversarii fiind ocupati sa marcheze golul ce le-ar fi permis sa plece cu un punct de pe terenul rivalilor.

Prin victoria obtinuta in fata lui TSKA Moscova, Dinamo Moscova intra in lupta pentru titlu, trecand pe locul 4 in clasament, cu 38 de puncte si un meci in plus fata de echipele de pe podium Zenit Sankt Petersburg si Lokomotiv Moscova, ambelee cu 40 de puncte si Spartak Moscova, cu 39 de puncte.