UPDATE – Cupa Mondiala de la Barcelona / Romania s-a oprit in semifinale si va lupta cu SUA pentru medaliile de bronz

ana-maria-branza-suparataUPDATE /  Romania a fost stopata din drumul spre marea finala de Rusia. Branza&Co au cedat clar in semifinale, scor 35-20 si se vor bate pentru medaliile de bronz cu SUA.

UPDATE / Romania s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale de spada de la Barcelona după ce a trecut in sferturi de finala de Ucraina, scor 45-35. In semifinale, Branză&Co se vor duela cu Rusia, care a depasit Italia in sferturi, scor 45-27.

UPDATE /Romania a trecut de Polonia in optimi si se bate cu Ucraina pentru un loc in semifinale.

Spadasinele din Romania au incheiat sambata, 8 martie, concursul individual contand pentru etapa de Cupa Mondiala de la Barcelona fara a obtine vreo medalie. Cea mai bine clasata a fost Ana Maria Branza, care a fost eliminata in optimi de finala si care s-a clasat pe pozitia a noua. Dupa 15-1 cu Sara Carpegna (Italia) si 12-9 cu Lin Sheng (China), Branza a fost eliminata in optimi de Qin Xue (China), scor 15-11.

Celelalte sportive din Romania au obtinut urmatoarele clasari: Simona Pop – locul 40, Ana Maria Constantin – locul 53, Maria Udrea – locul 84, Raluca Sbarcia – locul 108 si Ioana Dumitru – locul 165.

Ultima sansa la o medalie in concursul pe echipe

La Barcelona se va desfasura, duminică, 9 martie, concursul pe echipe. Nationala Romaniei este a treia favorita la o medalie, dupa China si Rusia. In proba pe echipe, fetele lui Octavian Zidaru vor concura in urmatoarea formula: Ana Maria Branza, Simona Pop Deac, Maria Udrea si Ana Maria Constantin.

Sursa: frscrima.ro