FINAL / FC Botosani – ACS Poli Timisoara 1-0. A doua victorie consecutiva a moldavilor in 2014!

Botosani-ACS-PoliFC Botosani a castigat la limita meciul de pe teren propriu cu ACS Poli, scor 1-0. Meciul  a trenat pana in minutul 21, cand Popovici i-a aplicat la un duel un cot in fata lui Croitoru si i-a umplut fata sange, jucatorul timisorean fiind eliminat. Paradoxal, echilibrul de forte s-a modificat in favoarea banatenilor care si-au surprins in cateva randuri adversarii prin ambitie si determinare.

Elanul elevilor lui Aurel Sunda a fost insa taiat in repriza secunda, cand Gorobsov a vazut si el cartonasul rosu, lasandu-si coechipierii in dubla inferioritate numerica.

Abia din acel moment gazdele au putut sa-si faca jocul in terenul advers, iar in minutul 57, Vasvari a deschis scorul cu o torpila de la 30 de metri, care l-a surpins pe Nuno Claro iesit dintre buturi.

Moldovenii au mai incercat pret de 10 minute sa majoreze diferenta, dar ulterior, pe fondul unei evidente epuizari a oaspetilor, botosanenii nu au mai fortat marcarea unui nou gol, preferand sa conduca in tihna meciul spre fluierul final.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FC BOTOSANI: Lazar – Patache, Sg. Oltean, Ivanovs, Bordeanu – Tincu, Vaşvari – M. Croitoru, Vertelis, Hadnagy – Stojkov

ACS POLI: Nuno Claro – Mera, ŞSeroni, Scutaru, Morariju – Gorobsov, Poparadu – Popovici, Boldea, Trandu – Szekely