EXCLUSIV / Daniel Stanciu saluta prezenta lui Gheorghe Chivorchian in staff-ul Federatiei! Ce spune despre victoria ASA-ului cu Minerul Motru

daniel-stanciuASA Targu Mures a btinut o victorie clara astazi in seria 2 a ligii secunde, 4-1 cu Minerul Motru, daupa ce era condusa la pauza. Managerul muresenilor, Daniel Stanciu spune ca Ioan Ovidiu Sabau a intrat in jucatorii sai la pauza, iar rezultatul s-a vazut la final.

Eram sigur ca voi reusi la Targu Mures. Era un proiect pe doi ani de zile si am pornit la reconstructia echipei. Ne doream sa atacam promovarea in sezonul urmator. Lucrurile s-au schimbat cand a venit Sabau, era greu sa nu-i ceri sa promoveze. Dar daca ne vom indeplini obiectivul apoi va fi foarte greu.

N-as putea spune ca am avut emotii. Le-am spus jucatorilor sa ia in serios meciul cu Motru. Stiam ca ei vin aici sa se inchida. La pauza si Nelutu Sabau a intrat in ei putin si i-a trezit la realitate. Incet incet au realizat ca un meci dureaza din minutul 1 pana in minutul 90. Noi deocamdata jucam din minutul 45.”, a spus acesta la Sport Total FM.

Oficialul ASA-ului crede ca decizia instantei in „Dosarul Transferurilor” a fost o adevarata lovitura, care l-a luat si pe el prin surprindere.

A fost o lovitura foarte mare. Normal ca m-a surprins negativ. E tipic romanesc sa dai intr-un om cazut. E pacat pentru ca sunt oameni care au investit multi bani in fotbal„.

Fost colaborator al lui Gheorghe Chivorchian la Poli Timisoara, Daniel Stanciu saluta cooptarea acestuia in staff-ul lui Razvan Burleanu la conducerea Federatiei.

„E un prim pas, unul asteptat. Toti isi doresc sa vada cat mai repede schimbari, insa acestea nu vor veni imediat. E un nou suflu, e o echipa noua care trebuie sa demonstreze. Trebuie sa le dam incredere si timp. Ma bucur ca din aceasta echipa face parte si domnul Chivorchian. Prezenta lui Mircea Sandu este benefica, mai ales pe plan international.

Eu de la inceput mi-am propus sa nu atac niciun contracandidat al lui Gica Popescu. Eu i-am reprosat lui Razvan Burleanu ca la fiecare interventie jignea. A castigat, felicitari, dar nu cad in plasa unora sa zic ca este extraordinar”.