Handbal / Cupa Romaniei masculin – Divizionara secunda, HC Vaslui, surpriza optimilor de finala!

HC-VasluiUltimele patru meciuri ale optimilor Cupei Romaniei la handbal masculin au definitivat programul fazei urmatoare a competitiei care se desfasoara in salile din Ploiesti si Brasov. HC Vaslui, echipa din Divizia A, a reusit sa elimine la un scor neasteptat, 34-17 pe HC Caras Severin.

Moldovenii vor juca in sferturi cu Minaur Baia Mare, care a intrecut la doua goluri, 29-27 pe HC Odorhei, formatie ce a venit cu numai 13 jucatori. Campioana en-titre si detinatoarea Cupei Romaniei, HCM Constanta, a castigat fara probleme, 42-31 cu Energia Tg. Jiu, urmand sa intalneasca in faza urmatoare pe revelatia Ligii Nationale, Potaissa Turda, invingatoare cu 32-30 in partida cu CSU Suceava.

Inaintea acestor dueluri de joi vor mai avea loc confruntarile: Stiinta Municipal Bacau-Dinamo Bucuresti si Steaua-CSM Bucuresti. Vineri va fi zi de pauza, sambata fiind programate semifinalele, iar duminica finala.

sursa foto: sport.bacaul.ro