Liga Nationala / Energia Rovinari castiga in deplasare, cu BC Timisoara ultimul meci al etapei cu numarul 21 !

bctimisoaraSpre dezamagirea spectatorilor veniti in numar destul de mare la meciul sustinut de echipa favorita BC Timisoara, elevii antrenorul bosniac Dragan Petricevic au fost invinsi la sapte puncte, 78-85 (40-42) de Energia Rovinari. Rezultat care indeparteaza formatia banateana de play-off, oferind sanse teamului gorjean pregatit de Florin Nini pentru calificarea in primele opt.

A fost un meci dominat, in majoritatea timpului, de oaspeti, gazdele apropiindu-se amenintator de adversari cu doua minute inainte de final, la numai trei puncte. A fost, pana la urma, un simplu foc de paie, Energia Rovinari castigand o partida importanta. Datorita, in buna masura, cvartetului Watson,17-Troupe,16-Jazvin,16-Darby jr,14. Cei mai buni jucatori ai invinsilor, Conley, autor a 28 de puncte si Jovanovic, 22 au facut cateva greseli in ultimele minute, care au permis desprinderea in castigatori ai adversarilor. Energia Rovinari se afla pe locul 6, la egalitate de puncte, 33 cu BCM Universitatea Pitesti, dupa 21 de etape.