Barcelona s-a apropiat la un punct de Real Madrid, dupa ce „albii” au remizat pe „Vicente Calderon”! VEZI VIDEO!

ronaldo-gol-la-AtleticoDuminica, 2 martie, s-a consumat cel de-al treilea episod dintre cele doua mari rivale din Madrid, Atletico si Real. Dupa o „dubla” adjudecata clar de Real in Cupa, acum a venit randul unui meci din campionat, in etapa a 26-a din La Liga, pe „Vicente Calderón”. In tur, pe „Santiago Bernabeu”, trupa lui Simeone reusise sa se impuna cu 1-0, provocand dream teamului lui Ancelotti prima infrangere din acest sezon, dupa ce tot Atletico reusea sa-i provoace Realului si ultima ingrangere din sezonul trecut, castigand Cupa chiar pe Bernabeu!

Returul din campionat putea relansa lupta din fruntea clasamentului, unde Real avea trei puncte avans in fata gazdelor si a Barcelonei, insa gazdele nu au reusit decat sa mentina ecartul de dinaintea acestei etape, dupa ce au remizat, scor 2-2.

Real a deschis scorul extrem de rapede, prin Benzema (‘2) si toata lumea vedea un nou galop de sanatate, aidoma celui din Liga Campionilor, cand Real a reusit sa inscrie in poarta lui Schalke doar de sase ori!  Numai ca gazdele au echilibrat destul de repede meciul, iar in minutul 11, gazdele puteau obtine o lovitura de la 11 metri, dupa ce Diego Costa a cazut in careu, insa arbitrul Carlos Delgado i-a refuzat acestuia acest privilegiu.

Golul egalizator a venit, totusi, in minutul 28, autor Koke. Repriza se ducea catre un egal nemeritat poate pentru Real, dar Gabi a tinut sa arate ca Atletico a fost mai buna si trimis o „bomba” de la peste 30 de metri, cu care „Atleti” intra, pana la urma, in avantaj la vestiare!

Repriza secunda a inceput cu un Real acuzand in continuare golul magnific primit, timp in care gazdele au ratat cele mai mari ocazii. Diego Costa a cautat iarasi sa-l impresioneze pe Delgado, motiv pentru care a si vazut un cartonas galben, luat conform cu regulamentul, dupa doua simulari clare ca lumina zilei.

Din acest moment, mai exact odata cu minutul 70, Realul a pus total stapanire pe joc, iar golul egalizator era doar o problema de timp. Dupa o ratare imensa a lui Benzema, Ronaldo avea sa egaleze, in minutul 82. Din pacate pentru „albi” acesta avea sa fie si scorul final, iar Real reusea sa-si mentina avansul de 3 puncte in fata marii rivale din Capitala.

Imediat dupa acest meci, Barcelona incepea partida cu Almeria cu gandul sa profite de egalul de pe „Vicente Calderon” si sa se apropie de Real la numai un punct. Ceea ce s-a si intamplat, scorul final fiind de 4-1. Alexis Sanchez, golgheterul din Primera, a deschis scorul, pentru ca Messi sa stabileasca scorul final al reprizei, cu o executie superba din lovitura libera. Finalul de meci a adus si ultimele doua goluri pentru echipa lui Gerardo Martino. Mai inati capitanul Puyol a trimis in poarta, dupa ce Messi a dat in transversala, in minutul 83, iar Xavi, in minutul 89, avea sa inchida tabela cu un sut din afara careului.