Sara Takanashi s-a impus in prima etapa a Cupei Mondiale de la Rasnov! Daniela Haralambie nu s-a calificat in mansa secunda

rasnov-feteSambata, in prima etapa de Cupa Mondiala la sarituri su schiurile organizata la Rasnov (Brasov), japoneza Sara Takanashi, 17 ani, s-a impus in cele doua manse cu 252 de puncte, sarind 100,5 m si 99 m. Sportiva nipona a fost urmata de norvegianca Maren Lundby, din Norvegia, cu 226,4 puncte (96 m si 89 m) si o alta sportiva din Japonia, Yuki Ito, cu 221,6 puncte (95,5 m si 87,5 m).

Romania a fost reprezentata in concurs de Daniela Haralambie, 16 ani, membra a echipei nationale de sarituri cu schiurile. Aceasta s-a clasat pe locul 31 in prima mansa, dupa o saritura de 82 metri, 79,5 puncte, rezultat care nu i-a permis sa se califice pentru mansa secunda. La primul concurs de la Rasnov au luat parte 42 de sportive.

Duminica, 2 martie, de la ora 14:30, este programata o noua etapa la Rasnov.