FINAL / Steaua – Dinamo 1-1. Keseru salveaza onoarea campioanei, la primul gol in tricoul ros-albastru

ste-dinSteaua a evitat in ultimul moment un dezastru de neinchipuit pe stadionul din Ghencea. Neinvinsa in acest sezon, capioana en-titre ar fi putut claca dupa 21 de meciuri fara infrangere chiar in fata marei rivale, Dinamo, considerata victima sigura in fata „ros-albastrilor”.

Elevii lui Reghecampf au inceput meciul agresiv, punand presiune pe apararea dinamovista, dar „cainii” au aratat un plan defensiv bine pus la punct si extrem de eficient in fata unei Stele careia i-a lipsit imaginatia, in ciuda posesiei superioare pe care au avut-o.

La sfarsitul pauzei, Laurentiu Reghecampf l-a preferat pe Piovaccari in locul titularului Adi Popa, dar aportul italianului in faza ofensiva nu s-a ridicat la asteptarile antrenorului stelist.

Surpriza partidei avea sa se petreaca in minutul 56, cand Tucudean a patruns periculos in careu, iar Tatarusanu, iesit la interventie, i-a secerat picioarele atacantului. Arbitru Alexandru Tudor a acordat instantaneu penalty, iar Dragos Grigore si-a permis sa incerce un lob in fata lui Tatarusanu, care desi s-a repliat si a reusit sa agate balonul, nu a putut impiedica ca mingea sa treaca de linia portii.

Dinamo conducea asadar pe Ghencea in fata tribunelor inmarmurite, iar Steaua dadea semne ca nu are suficienta forta pentru a desface apararea pe doua linii a „cainilor”.  Ba chiar in cateva momente, „alb-rosii” au dat senzatia ca se pot desprinde pe contraatac. In ciuda ritmului bun al jocului, partida a ramas una lipsita de spectaculozitate.

Dar in ultimele minute de joc, gazdele au avut o rabufnire de orgoliu si au reluat asediu la poarta lui Balgradean. Un dezastru in Ghencea a fost evitat chiar in penultimul minut regulamentar de joc, Keseru marcand intr-un moment critic primul gol pentru Steaua intr-o partida oficiala.

In ciuda asteptarilor mult mai mari legate de acest meci, matematic Steaua se poate multumi si cu rezultatul de egalitate, care-i permite sa-si majoreze diferenta la 4 puncte fata de principala urmaritoare Astra, invinsa, vineri, pe terenul lui U Cluj.