Romania invinge Marea Britanie in FEDCup cu 2-1. Niculescu si Begu au castigat clar meciul decisiv

begu-niculescuUPDATE / Monica Niculescu si Irina Begu au adus victoria Romaniei in FEDCup, reusind sa le invinga pe Tara Moore si Jocelyn Rae cu 6-0, 6-2, in partida decisiva cu Marea Britanie. In primul meci, Sorana Cirstea a fost invinsa dupa ce-si adjduecase primul set, dar Simon Halep a reusit sa aduca egalarea.

UPDATE / Simona Halep a invins-o fara mari probleme pe Johanna Konta, scor 6-1, 6-4. Romania egaleaza astfel Marea Britanie, iar in meciul decisiv care va hotari invingatoarea intalnirii se va disupta intre perechile Monica Niculescu/Irina Begu si Tara Moore/Jocelyn Rae.

UPDATE / Marea Britanie a castigat primul meci impotriva Romaniei la FedCup, dupa ce Sorana Cirstea a fost infranta de Heather Watson in trei seturi. Desi si-a adjudecat primul set cu 7-6, romanca, numarul 26 in ierarhia WTA, a cerut timp medical in doua parte a duelului. Revenita pe teren, jucatoarea noastra nu a mai reusit sa isi fructifice avantajul si a cedat urmatoarele doua seturi, 1-6, 4-6, in fata britanicei, clasata pe locul 162 in lume.

Simona Halep (10 WTA) este cea pe umerii careia pica acum responsabilitatea egalarii, in partida cu Johanna Konta (118 WTA). Este totodata sansa ca cea mai bine cotata jucatoare romana sa se revanseze dupa infrangerea neasteptata suferita in al doilea meci al intalnirii dintre Romania si Ungaria.

_______________________________________________

Echipa nationala a Romaniei de FED Cup intalneste astazi Marea Britanie in cel de-al doilea meci al grupei B, de la Budapesta, dupa ce marti au invins greu Ungaria, cu 2-1.

Fetele noastre lupta pentru calificarea in barajul pentru promovarea in grupa Mondiala II. Daca vor termina pe primul loc in grupa B, tricolorele vor intalni castigatoarele celorlalte grupe in sistem tablou, iar invingatoarele vor ajunge la barajul pentru calificarea in Grupa Mondiala II. In acest moment nationala Romaniei se afla in cel de-al treilea esalon al competitiei.