Roland Garros / Federer, victoria 900 din cariera si a 36-a calificare consecutiva in „sferturile” unui turneu de Grand Slam!

federer-roland-garros-sferturiDuminica seara, elvetianul Roger Federer s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros, in urma unei victorii superbe obtinute in fata francezului Gilles Simon.

Supranumit FedEx, fostul lider mondial a inceput meciul cum nu se putea mai bine adjudecandu-si primul set cu 6-1, insa meciul avea sa se incline in fata triplului castigator al turneului de la Bucuresti, acesta castigand urmatoarele doua acte – 6-4, 6-2 pentru francez si toata lumea astepta sa vada daca unul dintre favoritii locali avea puterea sa inchida si meciul.

Din pacate pentru francezi, Federer si-a revenit imediat si si-a adjudecat urmatoarelel doua seturi de o maniera foarte convingatoare, scor 6-2, 6-3, dupa mai bine de doua ore si jumatate de la primul serviciu.

Astfel, Roger Federe a devenit cel de-al patrulea jucator din istoria tenisului masculin care ajunge la a 900-a victorie in cariera, dupa Guilermo Vilas (924), Ivan Lendl (1071) si Jimmy Connors (1243).