Un nou meci pentru Barcelona in La Liga, un nou record pentru Messi! Argentinianul are cifre impresionante in acest sezon

messi-barcacentralBarcelona a jucat duminica seara, pe teren propriu, cu Betis, in etapa a 34-a a campionatului spaniol, cu starul Lionel Messi incepand pe banca de rezerve. Echipa lui Tito Vilanova venea dupa umilinta suferita in Liga Campionilor in fata lui Bayern Munchen.

Oaspetii au inceput in forta meciul si in minutul 2 au reusit sa deschida scorul prin Pabon. Catalanii au egalat insa rapid, dupa 7 minute, pein Alexis Sanchez. Betis a reusit sa intre la pauza in avantaj, dupa ce Perez a facut 2-1 in minutul 43. Barcelona a revenit din nou si a egalat prin D. Villa, in minutul 56. A  fost si momentul in care pe teren a intrat Messi. Argentinianul nu a avut nevoie doar de cateva minute pentru a inscrie, in mitului 60, ducand echipa sa in avantaj. Tot el a facut 4-2 in minutul 71, fiind aproape sa reuseasca un hat-trick pe final.

Cu cele doua goluri marcate, Messi a dovedit ca este indispensabil echipei, fara el jocul Barcelonei suferind mult, cele mai evidente exemple fiind meciurile din Liga Campionilor.

Pe langa victoria adusa Barcelonei, cele doua goluri ale starului argentinian au insemnat alte recorduri pentru acesta. Messi a ajuns la 46 de goluri marcate in acest sezon de La Liga, marcand in 21 de etape consecutiv. Golurile lui din ultimele 5 sezoane de La Liga, 183 la numar, au reprezentat 35% din totalul goluilor marcate de catalani.

Messi a mai reusit sa depaseasca o borna, cu cele doua golui din partida cu Betis, acesta urcand pe locul doi in clasamentul all-time al golgheterilor echipei catalane, cu 335 de goluri marcate in toate competitiile. In fata lui mai este doar Paulino Alcantara, care are 369 de goluri, dar tinand cont de varsta argentinianului, care are doar 25 de ani, si acesta poate fi depasit sezonul urmator, daca Messi continua evolutiile de pana acum.

Liderul marcatorilor in La Liga, Messi este in fruntea clasamentelor majoritatii parametrilor golgheterilor: cele mai multe goluri marcate pe teren propriu (22), cele mai multe reusite in deplasare (24), cele mai multe goluri ca titular (40), cele mai multe goluri din postura de rezerva (6), cele mai multe goluri in prima repriza (19) si in a doua repriza (27) si cele mai multe „duble” in sezon 16. Este depasit la hat-trick-uri de Cristiano Ronaldo, care are trei, in timp ce argentinianul are „doar” doua.

Sursa foto: barcacentral.com