VIDEO / Debut cu stangul in fata pentru Tucudean, eliminat in urma unui fault criminal

red-cardGeorge Tucudean a reusit sa impresioneze presa sportiva belgiana inca de la primul sau meci in tricoul lui Standard Liege, echipa la care a fost transferat in iarna la cererea expresa a lui Mircea Rednic. Jucatorul a luat cartonasul rosu dupa primele 11 minute jucate in tricoul noii sale echipe, in urma unui fault dur cu talpa in fata.

Atacantul roman, de 21 de ani, a fost rezerva in meciul cu Genk, insa, in minutul 73, Rednic a decis sa-l introduca pe teren in locul lui Batshuayi.

In minutul 84, Tucudean a intrat cu talpa pe glezna lui Koulibaly, iar arbitrul meciului i-a aratat fostului dinamovist direct cartonasul rosu.

Ziaristii belgieni au ramas siderati de agresivitatea tanarului atacant, considerand ca intrarea acestuia a fost un atentat in toata regula.

„Noul jucator al lui Standard se face vinovat de un adevarat atentat asupra lui Koulibaly. A fost un fault in care romanul s-a dus direct pe glezna adversarului sau. In urma acestei agresiuni Tucudean a incasat un cartonas rosu meritat„, au scris belgienii.

Standard si Genk au remizat, duminica, scor 1-1, rezultat in urma caruia echipa antrenata de Mircea Rednic a ratat sansa de a trece pe podiumul campionatului belgian.