F.O.T.E / A treia medalie pentru Romania vine de la biatlon: ARGINT in proba de sprint! Vezi restul rezultatelor sportivilor romani

Dorottya-Buzas-premiataZi excelenta la biatlon in proba de sprint dupa ce Dorottya Buzas a adus cea de-a treia medalie pentru Romania. Cu doua trageri excelente si o deplasare foarte buna pe schiuri biatlonista a terminat pe locul doi!

Primele doua au fost aduse de către Emil Imre la short track, una de aur la 1.000 de metri şi una de argint la 500 de metri.

Nu imi vine sa cred ca am reusit sa intru intr-o pozitie de medalie. Oamenii mi-au dat forta. Ma bucur foarte mult ca am avut parte de o asa sustinere. La un moment dat nu imi mai simteam picioarele, dar am reusit sa termin cu bine„, a spus Dorottya Buzas la TVR1.

UPDATE, 12:20 – Concursul de sarituri cu schiurile pe echipe – feminin, clasament final:

Edith Vakaria – locul 40, 3:18.22

UPDATE, ora 11:00 – Buzas a terminat cu timpul de 1 min 34 de secunde, fara a avea vreo penalizare in cele doua sesiuni din poligon.

Locul 1 i-a revenit polonezei Kinga Mitoraj, care a terminat la mare distanta de sportiva noastra, fiind conomentrata cu timpul de 19 minute si 11 secunde. Locul 3 a fost ocupat de Anastasia Merkusina din Ucraina, cu 19 minute 37 de secunde 3/10, care a avut o ratare.