Baschet / Gaz Metan Medias invinsa in Finlanda dupa ce a condus cu 16 puncte!

gaz-invinsa-baschetEchipa masculina Gaz Metan Medias a pierdut in deplasare la Joensuun Kataya-Finlanda cu 75-79 (39-26), in grupa I din EuroChallenge, periclitandu-si sansele de accedere in faza urmatoare.

In celalalt meci din grupa, lidera Pinar Karsiyaka si-a consolidat poziția in urma victoriei cu 84-75 in fața echipei BK Ventspils. Pinar are 9 puncte, Ventspils, Joensuun si Gaz Metan, 7. invinsa in Finlanda dupa ce a condus cu 16 puncte
de Radu Levarda

Echipa masculina Gaz Metan Medias a pierdut in deplasare la Joensuun Kataya-Finlanda cu 75-79 (39-26), in grupa I din EuroChallenge, periclitandu-si sansele de accedere in faza urmatoare. Formația medieseana a castigat primele doua sferturi, 22-17, 17-9, l-a incheiat pe urmatorul la egalitate, 23-23, cedandu-l pe ultimul cu 13-30. A condus cu 47-31 si 62-49, dupa care gazdele au revenit, preluand avantajul cu 76-72, cand mai erau doar 34 de secunde. Dundjevski a redus diferenta, iar Flowers a refacut-o , stabilind rezultatul final. Cum in tur, Gaz Metan se impusese la doar doua puncte, 84-82, indiferent de rezultatele din ultima etapa, au ratat calificarea. Flowers, 16, de la gazde si Lilov, 18, de la oaspeți au inscris cele mai multe puncte.

Un articol scris de Radu Levarda (Sport revolution)