VIDEO / Sergio Ramos a jucat doar 17 minute in victoria „galacticilor”, scor 2-0, in fata lui Rayo. Unul dintre goluri a fost marcat chiar de fundasul iberic!

sergio-ramosIn ultimul meci din etapa a 24-a din Primera Division, Real Madrid a jucat pe Santiago Bernabeu, in fata a 63.000 de spectatori, cu concitadina Rayo Vallecano. Meciul s-a incheiat cu victoria galacticilor scor 2-0, prin golurile marcate de Morata in min.2 si Sergio Ramos in min. 12.

In ciuda victoriei, echipa lui Mourinho a trait periculos aproape intreg meciul. In min. 17, fundasul Sergio Ramos a vazut, in mai putin de un minut, doua cartonase galbene, care l-au costat eliminarea: unul pentru o tinere din spate, iar cel de-al doilea pentru un hent involuntar, in marginea terenului!

In inferioritate numerica, tehnicianul portughez a fost nevoit sa-l sacrifice pe autorul primului gol, Morata, si sa blindeze apararea cu fundasul Raul Albiol.

Capitanul „albilor” n-a digerat eliminarea si a reactionat prin a spune ca nu-i sta in caracter sa faulteze: „Sunt marcat de ce s-a intamplat. Nu e normal pentru mine sa fiu eliminat intr-un interval de cateva zeci de secunde. Nu obisnuiesc sa faultez dur sau sa fac lucruri necugetate”, a spus Ramoc, care a facut o remarca si la adresa arbitrilor: „Se pare ca e totusi usor sa-l elimini pe Sergio Ramos. E ingrijorator. Fotbalul spaniol merita cei mai buni arbitri pentru ca aici evolueaza cei mai mari jucatori din lume„, a spus Ramos, preluat, conform „Marca”.

Cu acest succes, Real Madrid se mentine pe locul trei in clasament cu 49 de puncte, la diferenta de 16 puncte de liderul Barcelona, si la patru de pozitia secunda ocupata de Atletico Madrid.