FINAL / Oltchim Ramnicu Valcea – Zvezda Zvenigorod 29-25. „Galacticele” lui Vestergaard s-au descatusat!

vestergaard-oltchimOltchim Ramnicu Valcea a obtinut prima victorie in cadrul grupelor principale ale Ligii Campionilr, reusind sa se impuna la capatul unui meci echilibrat in fata formatiei ruse Zvezda Zvenigorod, scor 29-25.

In ciuda unui inceput de meci in forta, valcencele au pierdut treptat din elan iar a doua parte a primei reprize a fost una foarte stransa, niciuna dinre echipe nereusind sa se indeparteze la mai mult de un gol. La pauza rezultatul pe tabela era egal 18-18.

La fel a stat situatia si in prima parte a reprizei secunde, dar spre final fetele antrenate de Jakob Vestergaard s-au reactivat si, pe fondul unor interventii uluitoare a portarului Silvia Navarro, au reusit sa incheie partida la patru goluri diferenta.

Victoria de sambata seara reaprinde sperantele Oltchimului, care, pentru a a-si atinge obiectivul calificarii in semifinalele Ligii Campionilor, trebuie sa repete succesul obtinut in fata Zvezdei in celelalte trei meciuri din grupa.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

60′  GOOOL Oltchim ! Bulatovic inscrie din aruncarea de la 7 metri care inchie meciul. Prima victorie a Oltchimului i grupele principale ale  Ligii Campionilor.

60′ Zvezda reduce diferenta si obtine eliminarea pe 2 minute unei jucatoare valcence.

60′ GOOOOL Bulatovic.

59′ Rusoaicele dau replica.

59′ GOOOOL Oltchim! Managarova reface diferenta de 4 goluri cu un minut inainte de finalul partidei.

59′ Silvia Navarro se opune unei aruncari puternice de la 12 metri.

56′ Zvezda inscrie prin Cernova. 26-23 pentru Oltchim.

55′ Silvia Navarro apara fabulos, ramasa singura cu pivotul Zvezdei, Lacrabere. Vestergaard cere time-out.

53′ GOOOL Oltchim! Ramona Farcau invinge portarul advers.

53′ Zvezda inscrie din nou cu o o ghiulea reusita de jucatoarea franceza Lacrabere.

53′ Reduc diferenta rusoaicele. 25-21.

52′ GOOOOL Oltchim! Barbossa marcheaza.

52′ Reusesc si rusoaicele sa mai isncrie un gol, dupa o perioada in care au ratat continuu.

51′ GOOOOOOOOOOOL Oltchim! Valcencele scapa pe contraatac si se desprind la 5 goluri. Antrenorul Zvezdei cere time-out.

50′ GOOOOOL Oltchim! Bulatovic marcheaza pentru 23-19

48′ Zvezda da replica prin Koroleva, care reface diferenta de 3 goluri.

47′ GOOOOOL Oltchim! Bulatovic transforma fara probleme.

47′ Valcencele obtin o noua aruncare de la 7 metri.

45′ GOOOOOL Oltchim!!!! Bulatovic inscrie si valcencele reusesc sa sparga bariera de 3 goluri diferenta.

43′ Gol Oltchim! Inscrie Maragarovic si valcencele revin dupa mult timp la diferenta de doua goluri.

42′ Gol Oltchim! Bulatovic reuseste sa transforme aruncarea de pedeapsa.

41′ Oltchimul obtine din nou eliminare pentru Zvezda si aruncare de la 7 metri.

40′ Zvezda egaleaza.

39′ Barbossa rateaza si ea, iar Oltchimul consuma ineficient cele 2 minute de majoritate numerica.

37′ Pineaut scapa singura cu portarul pe contraatac, dar arunca in piciorul adversarei.

36′ Pineaut este faultata in patrundere si obtine o eliminare de 2 minute in tabara adversa.

36′ Gol Oltchim! Maraganova infige mingea in vinclu si valcencele au din nou avantaj.

35′ Gol Oltchim! Oana Manea reuseste sa egaleze.

34′ Marile ratari se razbuna si rusoaicele sunt cele care sparg gheata in a doua repriza, trecand la conducerea meciului.

33′ Barbossa scapa pe contraatac si din pozitie de singura cu portarul izbeste cu mult ghinion bara.

33′ O serie de ratari de partea ambelor tabere face ca inceputul mitanului secund sa fie steril.

31′ Se reia meciul.

PAUZA

30′ Schimb de mingii fascinant in semicercul Oltchimului si zvezda egaleaza cu cateva secunde inainte de fluierul de final al primei reprize.

29′ Gol Oltchim! Barbossa inscrie din nou cu o aruncare superba de la 10 metri.

29′ Marceahza si Postnova, iar Oltchimul pare sa nu ami reuseasca desprinderea.

28′ Gol Oltchim! Barbossa da replica rapid.

28′ Inscriu rusoaicele si restabilesc egalitatatea.

26′ Gol Oltchim!!!! Rusoaicele arunca in bara si valcencele inscriu pe contraatac, revenind la conducerea partidei. Antrenorul  Zvezdei cere time-out.

25′ Gol Oltchim, imediat dupa reluarea meciului. Bulatovic inscrie din aruncare de la 7 metri.

24′ Gresim din nou, iar Zvezda preia conducerea meciului. Vestergaard cere time-out.

24′ Valcencele gresesc in serie si rusoaicele nu le iarta reusind sa restabileaasca egalitatea.

22′ Rusoaicele inscriu cu o aruncare de la distanta.

21′ Gol Oltchim!!! Ionela Galca inscrie primul sau gol al serii.

20′ Postnova inscrie cu o aruncare ce a ricos t din plasa in Paula Ungureanu si mai departe in plasa.

19′ Paula Ungureanu intra in poarta, in locul Silviei Navarro, si apara din prima un atac al rusoaicelor.

18′ Gol Oltchim! Bradeanu marcheaza norocos.

17′ Apara Navarro in fata Postnovei, insa o noua aruncare a rusoaicelor scapa in plasa.

17′ Gol Oltchim! Bulatovic inscrie fara probleme din lovitura de la 7 metri.

16′ Dupa o perioada lunga in care ambrele tabere au ratat in serie, rusoaicele sparg gheata si reduc diferenta la un singur gol.

14′ Silvia Navarro reuseste sa apere prima minge a serii.

13′ Gol Oltchim! Bulatovic se strecoara in semicercul rusoaicelor si inscrie de la 6 metri.

12′ Postnova marcheaza din nou de pe picioare.

12′ Gol Oltchim! Barbossa recupereaza si inscrie pe contraaac.

11′ Postnova inscrie pentru Zvezda si rusoaicele se apropie la un singur gol.

10′ Reduc rusoaicele din diferenta prin Marenikova.

9′ Goool Oltchim! Maraganova face spectacol inscriind al patrulea gol al sau din tot atatea icnercari.

9′ Gol Oltchim! Barcau inscrie cu bolta din stanga semicercului.

7′ Gol Olchim! Maraganova inscrie al doilea gol consecutiv!

6′ Inscriu si rusoaicele cel de-al treilea gol, dupa o greseala in apararea Olchimului.

6′ Bara – gol fabulos,  Maraganova.

5′ Rusoaicele reduc din diferenta, in urma unei aruncari de la 9 metri.

4′ GOOOOOOOOL Oltchim!  Valcencele inscriu dupa un contraatac rapid.

3′ Gol Bulatovic!!! Katarina inscrie cu o aruncare de la 1o metri, de la prima aruncare a serii.

2′ Rusoaicele obtin o lovitura de la 7 metri si egaleaza.

1′ Gol Oltchim, Oana Manea deschide scorul!!!

1′ A inceput meciul. Oltchimul are primul atac.

Cu un lot care eclipseaza marea majoritate a echipelor de varf ale Europei, Oltchimul aspira anul acesta la castigarea Ligii Campionionilor insa rezultatelele negative din primele doua meciuri ale grupei principale au redus drastic sansele valcencelor.

Motivele care stau in spatele esecurilor din meciurile anterioare par sa fie legate de problemele financiare mari cu care se confrunta clubul Oltchim, jucatoarele fiind neplatite de mai bine de doua luni.

Cu toate acestea, jucatoarele au dat asigurari ca nu vor lasa restantele financiare sa le diminueze motivatia pentru victorie si spera ca meciul cu Zvezda sa reprezinte un moment de turnura in ceea ce priveste rezultatele echipei.

Meciul dintre Oltchim Rm. Valcea si Zvezda Zvenigorod va avea loc, sambata, de la ora 19:00, si va fi transmis in direct de DigiSport 1. Rezumatul liveTEXT al partidei va putea fi urmarit pe www.sptfm.ro.