Duminica, 17 februarie, incepe Festivalului Olimpic al Tineretului European, la Brasov. Vezi programul evenimentului!

FOTE2013Cel mai mare eveniment sportiv pentru tineret din Romania, Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), se desfasoara, intre 17 si 22 februarie 2013, în Brasov si în alte doua orase din judetul Brasov: Rasnov si Predeal. Participantii se vor întrece la opt probe sportive, Schi Alpin, Schi Fond, Biatlon, Hochei pe gheata, Patinaj Artistic, Patinaj Viteza, Sarituri cu schiurile si Snowboarding.

910 sportivi din 45 de tari!

Comitetul de Organizare al EYOWF 2013 a anuntat cifrele finale privind participarea sportivilor la eveniment. Schi Alpin: 187 sportivi, Biatlon: 145 sportivi, Schi Fond: 168 sportivi, Sarituri cu Schiurile: 85 sportivi, Snowboarding: 91 sportivi, Patinaj Artistic: 50 sportivi, Short Track: 64 sportivi, Hochei pe Gheata: 120 sportivi. TOTAL SPORTIVI: 910 (559 baieti + 351 fete)

Medalii. 350 de medalii de aur, argint si bronz vor decora piepturile castigatorilor, oferindu-le binemeritata recunoastere a valorii, obtinuta cu greu in urma miilor de ore de antrenament si a unui stil de viata riguros. S-au folosit aproximativ 500 Kg de alama care prin presare pe prese de 600t, la temperatura inalta, au generat mult ravnitele medalii. Designul este perfect adecvat sporturilor de iarna, iar asemanarea cu medaliile Jocurilor Olimpice si Paralimpice ii va face pe purtatorii lor aproape la fel de mandri si dornici sa se pregateasca in continuare pentru castigarea unei medalii olimpice la Olimpiada de Iarna de la Soci din 2014.

Voluntari. 400 de voluntari fete si baieti vor participa la toate activitatile programate cu ocazia FOTE. Toti voluntarii cunosc limba engleza si franceza, dar sunt si care vorbesc limbile italiana, germana sau maghiara. Voluntarii vor fi prezenti peste tot începand din aeroportul Bucuresti-Otopeni unde sosesc sportivii si delegatiile acestora, în Satul Olimpic, bazele sportive unde au loc competitiile, mijloacele de transport pentru sportivi si oficiali, hoteluri, peste tot.

58 de sportivi vor reprezenta Romania la FOTE

Cei mai multi tricolori vor fi la hochei, unde lotul este format din 20 de jucatori. Alte discipline cu reprezentare importanta sunt biatlonul (8 sportivi) si schiul fond (8 sportivi). tara noastra va avea cate sase reprezentanti la schi alpin si sarituri cu schiurile, patru la short track, cate trei la snowboard si patinaj artistic.

BIATLON (8):

Feminin: Dorottya Buzas (CSS Miercurea Ciuc), Oana Valean (CSS Baia Sprie), Renata Racz (CSS Miercurea Ciuc), Bernadette Focze (CSS Miercurea Ciuc).
Masculin: Raul Demeter (CSS Baia Sprie), Richard Craciun (CSS Miercurea Ciuc), Norbert Kristo (CSS Miercurea Ciuc), Hunor Gego (CSS Miercurea Ciuc).
Antrenori: Simon Marton, Marin Ananie, Izabela Gecse.

SCHI ALPIN (6):

Feminin: Raluca Ciocanel (CS Carpati Sinaia), Ania Caill (CS Caraimanul Busteni).
Masculin: Koppany Papp (CS Miercurea Ciuc), Renaldo Fratila (CS Carpati Sinaia), Andrei Centiu (CS Universitar Brasov), Alexandru Nicolescu (ASC Montana Schi Poiana Brasov).
Antrenori: Florin Cristea, Bianca Stan, Andrei Burchiu.

SCHI FOND (8):

Feminin: Erzebet Sara (CSS Gheorgheni), Reka Bajko (CSS Gheorgheni), Daniela Capata (LPS Bistrita), Edith Vakaria (CSS Gheorghieni).
Masculin: Daniel Pripici (CSS Sinaia), Alin Cioanca (LPS Bistrita), Daniel Cojocaru (CSS Sinaia), Marius Talpas (LPS Bistrita).
Antrenori: Ioan Poponeci, Istvan Ianosi.

SCHI SARITURI (6)

Feminin: Daniela Haralambie (CS Sacele), Raluca Trambitas (CSS Brasovia)
Masculin: Iulian Pîtea (CSS Dinamo Rasnov), Robert Tatu (CS Dinamo/CS Brasov), Eduard Torok (CSS Dinamo Rasnov), Robert Purice Buzescu (CSS Brasovia).
Antrenori: Florin Spulber, Csaba Magdo, Adrian Comanescu.

SNOWBOARD (3):

Feminin: Luana Chereches (CS Crazy Bike Sibiu)
Masculin: Peter Almasi (CS Triple S Predeal), Ionut Ungureanu (CS Triple S Predeal)
Antrenor: Florin Staicu.

PATINAJ ARTISTIC (3):

Feminin: Denisa Sandu (CSS Brasov), Maria Fay Bowmar Vangeystelen (Clubul Sportiv RCM Cluj-Napoca);
Masculin: Catalin Dumitrescu (Soc. Patinaj – LPS Brasov)
Antrenor: Marius Negrea.

PATINAJ VITEZA (SHORT TRACK) (4)

Feminin: Bianca Stanica (CSM Brasov), Teodora Pana (CSS Viitorul Cluj);
Masculin: Emil Imre (CSS Miercurea Ciuc), Tamas Antal (CSS Miercurea Ciuc);
Antrenoare: Maria Bogyo este antrenoarea lotului.
Toti sportivii vor concura în probele de 500 m, 1.000 m, 1.500 m, 3.000 m si stafeta.

HOCHEI PE GHEATA (20)

portari: Attila Adorján, Arnold László;
fundasi: Tihamér Györfy, Alex Oszkár Przibislawszky, Zsolt Mátyás, Arnold Kovács, Arnold Bors, Ákos Molnár;
atacanti: Péter Balázs, Norbert Antal, Mátyás Kovács, Róbert Győrgy, István Geréb, Milán Karda, Gergő Iszlay, Tamás Részegh, Tibor Albert, Norbert Karda, Cosmin Marinescu, Attila Janovits.
Antrenor: Ottó Keresztes.

Programul F.O.T.E pe zile

Duminica 17.02.2013
09:00 – 17:30 Antrenament Hochei (RUS SUI, FIN CZE LAT ROU),
10.00 – 13.00 Antrenament Schi Fond Tehnica Libera (FT)
10:00 – 14:00 Short Track – 1500 m Fete, 1 500 m Baieti, 3000 m Calificari stafeta mixta
10:30 – 13:00 Antrenament oficial Sarituri cu schiurile Baieti HS 100 – 3 runde
13:30 – 16:00 Antrenament oficial Sarituri cu schiurile Fete HS 71- 3 runde
19:30 – Ceremonia de deschidere Arena “Ion tiriac”, Brasov

Luni 18.02.2013
09:00 – 11:00 Antrenament oficial BIATLON Fete, Cheile Gradistei
09:00 – 15:30 Antrenament oficial HOCHEI
09:30 – 10:30 Antrenament oficial SaRITURI cu SCHIURILE
10:00 – 11:30 SCHI FOND – 7,5 km Tehnica libera, Fete
10:00 – 11:30 SCHI ALPIN – Slalom urias, Fete, Runda 1
10:00 – 14:00 SHORT TRACK pe pista scurta – 500 m Fete, 500 m Baieti, 3 000m semifinale stafeta mixta
11:30 – 14:00 SaRITURI CU SCHIURILE – Individual Baieti HS 100
11:30 – 13:00 SCHI FOND – 10.00 km Tehnica libera Baieti
13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom urias Fete – runda 2
14.30 – 16.30 Antrenament oficial Schi Fond Technica Clasica (CT)
16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAta – Meci Rusia – Elvetia
19:30 – 20:30 Ceremonia de decernare a medaliilor
20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEAta – Meci Finlanda – Cehia

Marti 19.02.2013
09:00 – 15:30 Antrenament Oficial HOCHEI
09:00 – 10:00 Antrenament oficial SaRITURI cu SCHIURILE Fete
09:15 – 10:15 Antrenament oficial SBX SNOWBOARD
10:00 – 11: 30 SCHI ALPIN – Slalom urias Baieti – Runda 1
10:00 – 11:30 BIATLON – Individual 10 km Fete
10:00 – 11:30 SCHI FOND – 5 km CT Fete
10:00 – 14:00 SHORT TRACK – 1000m Fete, 1000 m Baieti, 3000 m Finala stafeta mixta
10:30 – 13:30 SNOWBOARD – Calificari SBX
11:00 – 13:30 SaRITURI CU SCHIURILE – Individual Fete HS 71
11:30 – 13:00 – SCHI FOND – 7,5 km CT Baieti
13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom urias Baieti – Runda 2
13:00 – 14:30 BIATLON – Individual 12, 5 km Baieti
13:30 – 16:00 Antrenament SaRITURI cu SCHIURILE Baieti HS 100 – 2 runde
14:00 – 15:30 SNOWBOARD – Finale SBX
16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAta . Meci Elvetia – Letonia
16:30 – 19:30 Antrenament oficial Fete PATINAJ ARTISTIC
19:45 – 22:00 Antrenament oficial Baieti PATINAJ ARTISTIC
19:30 – 20:30 Ceremonia de decernare a medaliilor
20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEAta – Meci Romania – Finlanda

Miercuri 20.02.2013
08:00 – 11:00 Antrenament oficial PATINAJ ARTISTIC stil scurt – Fete
09:00 – 11:00 Antrenament oficial BIATLON – Fete
09:00 – 15:30 Antrenament oficial HOCHEI
10:00 – 11:30 SCHI ALPIN – Slalom Fete – Runda 1
10:00 – 13:00 Antrenament PGS SNOWBOARD
10.00 – 13.00 Antrenament oficial Sprint SCHI FOND
10:30 – 13:00 SaRITURI CU SCHIURILE . Competitia de baieti HS 100
11:00 – 14:00 Antrenament oficial PATINAJ ARTISTIC stil scurt – Baieti
12:00 – 14:00 Antrenament oficial BIATLON – Baieti
13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom Fete – runda 2
13:00 – 16:00 Antrenament SaRITURI cu SCHIURILE HS 71 Fete – 2 runde
14:00 – 17:30 PATINAJ ARTISTIC – Program scurt Fete
16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAta – Meci Letonia – Rusia
18:00 – 21:00 PATINAJ ARTISTIC – Program scurt Baieti
19:30 – 20:30 Ceremonia de decernare a medaliilor
20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEAta – Meci Cehia – Romania

Joi 21.02.2013
09:00 – 12:30 Antrenament oficial PATINAJ ARTISTIC stil liber Fete
09:00 – 15:30 Antrenament oficial HOCHEI
09.45 – 13:00 SNOWBOARD – Calificari PGS
10:00 – 11:30 SCHI ALPIN – Slalom Baieti- Runda 1
10:00 – 11:30 BIATLON – Sprint 6 km Fete
10:00 – 10:35 SCHI FOND – Calificari Spint FT Fete
10:45 – 11:30 SCHI FOND – Calificari Sprint FT Baieti
11:30 – 14:00 SaRITURI CU SCHIURILE – Competitia pe echipe Fete HS 71
12:30 – 17:00 PATINAJ ARTISTIC – Program liber Fete
12:30 – 14:30 SCHI FOND – Finala Sprint FT Fete + Baieti
13:00 – 14:30 BIATLON – Sprint 7,5 km Baieti
13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom Baieti – Runda 2
13:30 – 15:30 – Snowboard –Finala PGS
15.30 – 16.30 Antrenament oficial SCHI FOND
16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAta – Meci pentru locul 5 Grupa A3 -Grupa B3
17:30 – 19:45 Antrenament PATINAJ ARTISTIC stil liber Baieti
19:30 – 20:30 Ceremonia de decernare a medaliilor
20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEAta – Meci pentru locul 3 Grupa A2 –Grupa B2

Vineri 22.02.2013
08:00 – 17:00 SCHI ALPIN – Concurs pe echipe mixt – paralel
09:00 – 10:30 Antrenament oficial HOCHEI
10:00 – 12:00 BIATLON – stafeta mixta 2×6 km Fete+ 2×7,5 km Baieti
10:00 – 12:00 SCHI FOND – stafeta mixta 4×5 km
10:00 – 14:00 PATINAJ ARTISTIC – Program liber Baieti
11:30 – 14:00 SaRITURI CU SCHIURILE – Competitia de echipe mixte HS 71
14:30 – 17:00 HOCHEI PE GHEAta – Finala
17:00 – 18:00 HOCHEI PE GHEAta – Ceremonia de decernare a medaliilor
19:00 – 19:30 Ceremonia de decernare a medaliilor
19:30 – 21:00 Ceremonia de închidere

Intrarea este gratuita la toate competitiile!

Competitiile de Schi alpin se vor desfasura în Poiana Brasov
GPS: 45°34‘76“N, 25°33‘30“E

Competitiile de Biatlon se vor desfasura la Cheile Gradistei – Fundata
GPS: 45 ° 27 ’10”N; 25 ° 17′ 59” E.

Competitiile de Schi Fond se vor desfasura pe Valea Rasnoavei (Predeal)
GPS: 45°29’21, 66“N, 25°32’49, 31“E

Competitiile de Patinaj Artistic se vor desfasura la Patinoarul – Poiana Brasov :
GPS: Lat: 45o35’20’’N; Long: 25o32’53’’E

Meciurile de Hochei se vor desfasura la Patinoarul Olimpic Brasov:
GPS: 45o39’49’’N, 25o36’44’’E

Competitiile de Short Track se vor desfasura la Patinoarul – Poiana Brasov :
GPS: Lat: 45o35’20’’N; Long: 25o32’53’’E

Concursurile de Sarituri cu Schiurile se vor desfasura pe Valea Carbunarii – Rasnov
GPS: Lat: 45o35’N ; Long: 25o33’E

Concursurile de Snowboard se vor desfasura pe partia “Clabucet Sosire” – Predeal
GPS: 45°29‘36“N, 25°34‘49“E

Etichetat cu: , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, SPORTURI DE IARNA

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj16610
2FC Botosani1367
3CS U Craiova1264
4Astra Giurgiu1273
5FCSB1263
6Dinamo Bucuresti963
7CSM Poli Iasi97-2
8FC Voluntari860
9ACS Poli Timisoara76-3
10OSK Sf Gheorghe66-6
11FC Viitorul56-1
12Gaz Metan Medias46-8
13Concordia Chiajna26-4
14Juventus Bucuresti26-6