Rafael Nadal, in finala turneului de la Vina del Mar! Ibericul va juca atat la simplu cat si la dublu!

nadalRafael Nadal a castigat, sambata seara, sfertul de finala in fata francezului Jeremy Chardy, scor 6-2, 6-2, calificandu-se  in semifinalele turneului cu premii in valoare de peste 410.000 de dolari de la Vina del Mar, Chile!

Actualul numar 5 mondial, ibericul nu a avut emotii nici in aceasta partida, dupa ce pe tot parcursul turneului nu a pierdut niciun set.

Rafa a terminat partida intr-o ora si patru minute, iar duminica seara va da piept, in ultimul act, cu argentinianul Horacio Zeballos. Cei doi s-au mai intalnit doar o data, in 2010, la Roland Garros, cand Nadal castiga cu un sec 3-0 in turul 3, scor  6-2, 6-2, 6-3.

„Este important ca joc din ce in ce mai bine. Nu sunt inca jucatorul care eram acum sapte luni, dar este bine sa fiu in finala dupa o pauza atat de lunga”, a declarat Nadal, dupa meciul cu Chardy.

La turneul de la Vila del Mar (Chile), spaniolul s-a calificat si în finala de la dublu, acolo unde joaca impreuna cu Juan Monaco (Argentina). Cei doi vor juca impotriva italienilor Lorenzi si Starace.