Baschet / Campionii Ligii Nationale inving actualul lider in deplasare!

baschet-mingePrimele doua partide ale etapei masculine cu numarul 21 a Ligii Nationale au fost considerate derby-uri, prin pozitiile echipelor in clasament. CSU Ploiesti, campioana editiei precedente, a castigat pe terenul liderei CSM Oradea, la o diferenta mai mare decat noua puncte, cat pierduse in tur, la Brazi, scor 91-77 (44-29).

Rezultat care ar putea conta, daca, la finalul sezonului regulat, vor avea acelasi numar de puncte. Ardelenii s-au apropiat la sapte lungimi, 39-46, la jumatatea sfertului al treilea, dar oaspetii au revenit, distantandu-se pe tabela de marcaj. Burlacu, 19, de la prahoveni si Vlahovic, 26, de la oradeni, au inscris cele mai multe puncte.

In celalalt meci, BCM Universitatea Pitesti a valorificat avantajul terenului propriu si al suporterilor din unica tribuna a vechii arene, intrecand pe ocupanta locului al treilea, BC Timisoara, cu 74-65, dupa ce la pauza conducea cu 35-30. Mai bine de jumatate din totalul punctelor, 53, au fost aduse de Barac, 20, Jones, 18 si Popovic, 15, de la banateni remarcandu-se Archie, 15. Formatia argeseana acumuleaza 31 de puncte, cu patru mai putine decat adversara sa si se apropie de locurile care asigura prezenta in play-off.

Celelalte meciuri ale etapei vor avea loc astazi, cu doua capete de afis: U Mobitelco Cluj, 34 puncte-Gaz Metan Medias, 33 si CSU Sibiu, 30-SCM Universitatea Craiova, 35. intrecerea feminina programeaza luni clasicul CSM Targoviste-ICIM Arad.

Articol scris de Rdu Levarda (Sport revolution)