FINAL / Dinamo Bucuresti – Lech Poznan 3-1! „Cainii” au dat o adevarata lectie de fotbal

dinamo-poznanDinamo s-a impus cu scorul de 3-1 in fata echipei poloneze Lech Poznan, care in ciuda unui meci echilibrat au fost surprinsi in cateva randuri de viteza atacurilor dinamoviste. „Cainii” au facut un joc excelent, in care au avut multe momente de dominare.
Golurile lui Dinamo au fost inscrie de Dandea(13), Axente(57) si Curtan(77), in timp ce unicul gol al lui Poznan a fost marcat de Reiss(71).

Vezi cum s-a desfasruat meciul:

FINAL

87′ Stratila pleaca rapid pe contraatac, ii paseaza lui Stanescu, singur cu portarul, si acesta inscrie, insa de la margine se ridica fanionul pentru offside.

83′ Ocazie uriasa pentru Dinamo! Axente suteaza putin pe langa poarta, dupa o patrundere in forta a lui Musat in banda stanga.

77′ GOL Dinamo! Curteanu inscrie un gol fulgerator din voleu.

76′ Cornerul este executat tot de Reiss, dar dinamovistii reusesc sa respinga.

76′ Reiss centreaza in careul dinamovist si obtine cornerul.

74′ Gol Lech Poznan! Piotr Reiss reduce diferenta cu un sut din lovitura libera. Naumovski nu a avut nicio reactie

66′ O noua lovitura libera a polonezilor. Reiss suteaza spre vinclul portii dinamoviste, dar Naumovski retine.

65′ Laurentiu Rus nu respecta distanta regulamentare pentru executia unei lovituri libere si este avertizat. Tonev suteaza in zid.

63′ Curtean vede cartonasul galben pentru simulare.

57′ GOL Dinamo! Axente surprinde cu o executie de exceptie, din intoarcere.

56′ Axente vede si el cartonasul galben pentru un fault din spate.

49′ Boubakar este eliminat direct in urma unei loviuturi din spate aplicate pe cap unui adversar.

47′ Ocazie mare pentru Dinamo. Axente suteaza din dreapta careului si minge trece la o palma de coltul lung.

46′ Se reia partida.

PAUZA

45′ Filip vede cartonasul galben.

42′ Buric retine o centrare lunga a dinamovistilor.

40′ Dandea il opreste pe portarul advers sa centreze si este avertizat.

38′ O centrare in adancime pentru Cristea este retinuta de portarul polonez.

33′ Catalin Munteanu executa un croner de pe partea dreapta. PAsa scura ajnge la Filip, mingea este recentrata in careu si Axente rateaza imens din fata portii. Dinamo obtine din nou in corner.

26′ O noua ocazie mare pentru Poznan! Lovrencsics scapa singur cu Balgradean, dar sutul sau rateaza cu putin cadrul portii.

21′ Ocazie mare pentru Poznan! O minge aruncata din marginea careului in fata portii lui Balgradean nu este ajunsa la timp de polonezi.

20′ Filip este faultat dur si are nevoie de interventia medicilor.

19′ Polonezii nu reusesc sa dea replica dinamovistilor care continua sa fie foarte periculosi pe atac.

13′ GOL Dinamo! Alexandru Dandea se inalta si inscrie cu capul din fata portii adverse, dupa o centrare de la coltul terenului.

11′ Lovitura din corner este respinsase incheie cu un sut care ameninta poarta lui Balgradean.

11′ Ocazie mare pentru Poznan! Sutul puternic din lovitura libera este respins si trece la cativa centimetrii de poarta.

10′ Scutaru primeste cartonasul galben. Polonezii obtin o lovitura libera din marginea careului dinamovist.

5′ Soulsaski scapa in dreapta si patrunde in careul dinamovist, dar Balgradean iese la intalnire si blocheaza sutul.

3′ Cristea suteaza cu efect de la semidistanta, dar mingea ocoleste poarta adversa.

1′ A inceput meciul.