FINAL / Amical: Romania – Polonia 1-4. Piturca si elevii sai umiliti inca din prima repriza

turcia_romaniaRomania a fost invinsa fara drept de apel de Polonia, in primul meci de pregatire al anului, cu scorul de 1-4, toate cele cinci goluri ale partidei fiind inscrise in prima repriza.

Desi au inceput jocul in forta aratand multa determinare in atac, „tricolorii” au cedat psihic dupa primul gol incasat, Pawlowski reusind sa inscrie in minutul 15. Noua minute mai tarziu, Teodorczyk mareste diferenta, pentru ca la trei minute sa reuseasca „dubla”, anuntand totodata dezastrul in tabara romanilor. „Ploaia” de goluri nu s-a oprit insa, iar in minutul 33 Lukasik a dus scorul la 4-0, toate golurile polonilor fiind inscrise in urma unor greseli mari in defensiva baietilor nostri.

Maxim a reusit sa salveze onoarea selectionatei Romaniei, marcand cu 4 minute inainte de finalul primei reprize.

In repriza secunda „apele” s-au mai linistit si niciuna dintre echipe nu a mai reusit sa-si creeze o ocazie importanta, cu exceptia transversalei „reusite” de Teodorcyk, care a fost la un pas sa inscrie pentru a treia oara, de data aceasta in propria poarta.

In urma infrangerii zdrobitoare se poate spune ca Victor Piturca a castigat totusi ceva: informatia asupra jucatorilor care pot sau nu reprezenta Romania in meciurile oficiale, Maxim, Luchin si Alexe fiind singurii care au demonstrat ca pot continua in tricoul „tricolor”.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

89′ Alibec primeste in adancime, dar atacul tricolorilor este blocat.

80′ Gafa de proportii! Teodorcyk trimite mingea in bara transversala a propriei porti dupa un duel cu D. Grigore.

76′ Balgradean iese sigur dintre buturi si retine o centrare din corner.

70′ Sutul lui Maxim din interiorul careului este respins de portarul polonezilor.

64′ Alibec il inlocuieste pe Alexe.

57′ Maxim bate un corner, dar centrarea este respinsa.

55′ Nica este faultat si obtine o lovitura libera de pe partea dreapta.

52′ Maxim patrunde in careul advers, dar este deposedat. Romania obtine un corner.

46′ La pauza au intrat Maxim, Radut, Balgradean, Luchin, Mateiu.

46′ S-a reluat partida.

PAUZA

44′ Grozav pune presiune pe careul advers, dar centrarea sa este respinsa in corner.

41′ GOL Romania!!! Grozav reuseste in cele din urma sa dea replica dupa ce portarul i-a respins mingea in fata.

39′ Polonezii obtin un corner, dar executia de la coltul terenului este respinsa.

36′ Grozav incearca sa dea replica, dar sutul sau la coltul scurt este respins de portarul polon in corner.

33′ GOL Polonia! Lukasik umileste apararea Romaniei si inscrie cu calcaiul!

27′ Gol Polonia! Teodorczyk reuseste dubla cu un sut care a sterpelit transversala.

25′ Lung respinge de la coltul scurt.

24′ Gol Polonia! Teodorcyk speculeaza o greseala in apararea „tricolorilor” si majoreaza diferenta.

20′ Alexe suteaza slab dinn centrarea lui grozav.

18′ Chitu debusoleaza apararea poloneza, dar sutul sau nu prinde cadrul portii.

15′ GOL Polonia! Pawlowski trece de matel si marcheaza cu un sut in diagonala.

11′ Slowik retine o pasa trimisa de Alexe spre Chitu.

10′ Lung retine fara probleme sutul lui Pawlowski.

7′ Grozav este in offside. Romania este echipa mai ofensiva in aceasta seara.

1′ Matel incearca sa-l angajeze pe Alexe in fata portii, dar portarul olandez iese si retine balonul.

1′ A inceput meciul.

Romania: Lung jr – Matel, D. Grigore, Gaman, Al. Vlad – Nistor, Neagu – Chitu, N. Stanciu, Grozav – Alexe

Polonia: Slowik – Broz, Jedrzejczyk, Celeban, Wawrzyniak – Wszolek, Lukasik, Kazmierczak, Pawlowski, Sobota – Teodorczyk

Lotul Romaniei pentru amicalul cu Polonia:

Portari – Silviu Lung (Astra), Alexandru Buzbuchi (Viitorul) si Cristian Balgradean (Dinamo)

Fundasi – Alexandru Matel, Valerica Gaman, Stefan Barboianu (Astra), Constantin Nica, Dragos Grigore, Srgian Luchin (Dinamo), Mihai Balasa (Viitorul Constanta) si Alexandru Vlad (Pandurii)

Mijlocasi – Ionut Neagu (Otelul Galati), Mihai Radut, Dan Nistor (Pandurii), Alexandru Mateiu (FC Brasov), Liviu Antal, Nicolae Stanciu (FC Vaslui), Aurelian Chitu (Viitorul) si Alexandru Maxim (recent transferat la Stuttgart)

Atacanti – Constantin Budescu (Astra), Gheorghe Grozav (Petrolul), Marius Alexe (Dinamo) si Denis Alibec (Viitorul)

Echipa probabila: Silviu Lung jr. – Nica, Luchin, Gaman, Al. Vlad – Antal, Neagu, Nistor, Stanciu – Grozav, Alexe

Meciul poate fi urmarit in direct pe LookTv si in format LiveText pe sptfm.ro, de la ora 21:45.