Real Madrid, singura neinvinsa in Euroliga, dupa sase etape

euroligamacRunda cu numarul sase a Euroligii masculine de baschet a programat doua meciuri derby. Cel mai spectaculos a fost Real Madrid-TSKA Moscova, in grupa E, incheiat cu victoria formatiei gazda, 86-78, dupa prelungiri, spre imensa satisfactie a numerosilor spectatori, 12.888. La incheierea timpului regulamentar scorul era 66-66, pe sferturi 14-15, 19-12, 10-17, 23-22.
Victoria echipei madrilene s-a datorat, in buna masura, evolutiei americanului Carroll, autor a 31 de puncte, ultimele 12, dintre care patru de trei, reusite in cele cinci minute de prelungiri. L-a secondat Fernandez, 20. De la invinsi am remarcat prestatiile lui Erceg, 13 si Teodosic, 13.

In urma acestui rezultat, coroborat cu succesul conationalilor de la FC Barcelona, 85-66 (48-29) cu fostul lider al grupei F, Montepaschi Siena, Real Madrid ramane singura neinvinsa din această faza a competitiei.
In celelalte meciuri disputate joi seara s-au inregistrat rezultatele: Zalgiris Kaunas-Alba Berlin 92-56 (44-37) in grupa E, Besiktas
Istanbul-Maccabi Elektra Tel Aviv 55-77 (22-43), cea mai severa infrangere suferita pe propriul teren si Olympiacos Pireu-Fenerbahce Istanbul 82-71 (43-37).

Ultimele trei partide se vor desfasura astazi.

Autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)