EXCLUSIV / Marius Beudeanu, despre prestatia lui Balaj la Dinamo – Rapid: „Pancu a cazut prea teatral, insa a fost contact intre el si portar! La golul egalizator se putea da fault la portarul rapidist!”

Instructorul UEFA pe probleme de arbitraj, Marius Beudeanu este de parere ca prestatia arbitrului Cristi Balaj de la derbiul Dinamo – Rapid a fost destul buna, desi in doua faze decisive ale meciului a avut multe batai de cap.

La finalul primei reprize, la golul egalizator al celor de la Dinamo, Pecanha nu a mai putut interveni in fata lui Alexe, fiind tinut involuntar la pamant de catre un adersar. In repriza a doua, Pancu a scapat in careu, insa a fortat caderea motiv pentru care s-a dat simulare si galben, in conditiile in care a existat un contact intre el si Balgradean.

Sunt circumstante de penalty, piciorul stang al lui Pancu fiind agatat de Balgradean, dar este adevarat ca ci Pancu a fortat. Teatralitatea gestului l-a influentat pe Balaj sa acorde simulare. Cred ca orice arbitru ar fi judecat in acelasi mod. Cat despre penaltiul facut de Grigore, este mai mult decat evident, iar in momentul executiei, acelasi Grigorie a intrat in careul 2-3 metri si daca s-ar fi ratat lovitura s-ar fi repetat.

La golul egalizator al lui Dinamo, cred ca a fost un fault la portar, acesta nemaiputand interveni a doua oara, fiind incomodat de un jucator advers, care era cazut peste el, dar faza s-a produs prea repede si trebuie sa-i dam, si aici, credit arbitrului. Este geu sa dam un verdict clar la interventia asupra lui Pancu si la interventia asupra lui Pecanha. A fost un meci greu de arbitrat pentru Balaj… un arbitraj, una peste alta, regulamentar. S-ar putea ca cei din staff-ul Rapidului sa acuze aceasta faza…

In etapa asta, Radu Petrescu a avut o mica eroare, la meciul lui Dinamo cu Gloria, unde a avut o faza in care nu trebuia acordat acel penalti, iar Tudor are un plus pentru prestatia de la Targu Jiu…„, a declarat fostul arbitru FIFA, Marius Beudeanu, in emisiunea „Fluier final”.

Postat în DIVERSE

1. Nu ştiu de unde la-ţi scos pe acest instructoraş Fifa,Beudean,se vede că a văzut alt meci,si caută să ne inoculeze numai minciuni,BALAJ a fost catastrofă ,a fost pro Dinamo tot meciul,două penaltiuri clare refuzate Rapidului,TUDOR a arbitrat şmeichereşte repriza a doua,două faulturii clare ,unu la Nikolici al lui Vieira pe stânga,unul pe dreapta al lui Cristea la Popa nedate pentru Steaua,galben gratuit pentru un fault inexistent dat lui Tănase,foarte permisiv cu jocul dur al gorjenilor ,intrări de K 1 ale lui Pleaşcă,VIEIRA,CRISTEA,si exces de zel la contactele steliştilor fluieraţi pt orce atingere a gorjenilor.Din cauza acestor rău voitori,abominabilii ,nu avem fotbal de calitate.Tudor trebuia exclus după Cfr-U CLUJsi Balaj după acel Steaua – Cfr,când a împiedicat pe Steaua să câştige.