FINAL / Etapa a II-a / Otelul Galati – Rapid Bucuresti 1-1. Nicolae Grigore aduce un punct in Giulesti in urma unei gafe a lui Grahovac!

Luni, 30 iulie, Otelul a primit vizita Rapidului pe terenul propriu in fata a peste 8000 de spectatori. Din pacate pentru fosta campioana a Romaniei, elevii lui Dorinel Munteanu n-au reusit sa aduca cele trei puncte, terminand la egalitate, scor 1-1. Pentru galateni, Viglianti a deschis scorul la jumatatea primei reprize, in  timp ce Grigore a egalat cu un sfert de ora inainte de final, in urma unei gafe incredibile a portarului Grahovac!

Echipele care au evoluat:

OTELUL: Grahovac – Rapa, Perendija, Sg.Costin, Ljubinkovic – Giurgiu, Filip, Viglianti – L.Iorga, Stromajer, L.Bus
Antrenor: Dorinel Munteanu

RAPID: Albut – Rui Duarte, Marius Constantin, Oros, Bozovic – N.Grigore, Filipe Teixeira, Milisavljevic – Goga, Stefan Figueiredo;
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau

FINAL

82′ Viglianti suteaza superb de la distanta, mingea se duce putin peste transversala

82′ Viglianti este inlocuit cu Punosevac.

73′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL RAPID! Nicolae Grigore profita de o gafa a lui Grahovac si inscrie din 7 metri!

69′ Bozovic vede galbenul pentru o intrare mai energica, dar periculoasa

67′ Inkango preia in tusa si incearca o cursa in viteza, dar Tudor dicteaza fault in atac

65′ Ocazie Otelul! Inkango este intra careu, in partea dreapta, dribleaza si centreaza, dar Rui Duarte respinge cu un ultim efort exact din fata portii!

61′ O repriza mult mai buna pentru giulesteni, care domina, insa nu reusesc sa pune in pericol poarta lui Grahovac

60′ Stefan Grigorie il inlocuieste pe Dorin Goga.

56′ Bruce Inkango il inlocuieste pe Laurentiu Bus.

47′ Goga bate o lovitura libera de la peste 25 de metri, insa balonul n-are forta si este prins de Grahovac!

45′ Dubla schimbare la Rapid! Intra Ilijoski si Bozovic, ies Voicu si Teixeira

PAUZA

41′ Executa Stromajer, iar Albut se evidentiaza scotand balonul de sub transversala!

40′ Marius Constantin vede galben dupa un fault tare la Iorga la 22 de metri de poarta

38′ O noua ocazie a Otelului! Bus primeste o pasa in diagonala, recentreaza spre Giurgiu, dar mingea este trimisa peste poarta cu capul din doar 4 metri!

35′ Ocazie uriasa a Otelului! Iorga intra singur in careu, in dreapta, insa suteaza pe langa Albut si pe langa bara din dreapta!

35′ Viglianti deviaza subtil cu capul din interiorul careului. Portarul Rapidului este acum la post si retine.

27’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL OTELUL! Viglianti deschide scorul cu o lovitura de cap din plonjon dupa o centrare perfecta de pe stanga de la Ljubinkovic! Marcatorul golului se afla, in momentul reluarii spre poarta, singur in careul mic!

24′ Incearca si Goga o centrare din banda stanga, dar Grahovac prinde balonul, care se indrepta catre poarta

20′ Meciul a mai scazut in intensitate, probabil si temperatura extrem de ridicata pentru aceasta ora(30 de grade!)

19′ Roman il deschide bine pe Milisavljevic, insa centrarea acestuia este dezamagitoare

15′ Pasa frumoasa catre Roman, acesta intra in careu, insa din cadere nu reuseste lobul peste portar

10′ Ljubinkovic suteaza de la mare distanta mult pe langa poarta.

9′ Jucatorii depun un efort sustinut, insa cu greu se ajunge periculos la poarta

1′ Goga trimite cu capul din marginea careului putin pe langa poarta.

1′ Inceputul meciului