Dupa modelul finului sau, Becali a vrut sa renunte, insa dupa cateva minute si-a revenit: „Ma retrag daca nu castigam campionatul nici anul asta” / „Am zis si eu la nervi, ma retrag doar la Sfantul Ilie!”

Steaua a debutat in noul sezon cu dreptul, invingand in Ghencea, pe Concordia Chiajna, scor 1-0, marcator Rusescu in debutul reprizei secunde. In ciuda victoriei, jocul echipei n-a stralucit asa cum se astepta patronul, iar la final Gigi Becali i-a desfiintat pe atacantii Rocha si Florin Costea, dar i-a laudat pe Nikolic, Chipciu sau Tibi Balan, spunand ca va renunta la fotbal daca nu va castiga titlul nici in acest an. Dupa cateva minute oficalul s-a intors la ganduri mai bune…

Ma asteptam la cu totul altceva. Ma asteptam sa castigam uşor, nu sa ne chinuim atat, dar n-ai cum sa te impui lejer daca Florin Costea pierde toate mingile, iar Rocha, de care toata lumea zice ca e mare atacant, eu zic ca nu e, fiindca la cate faze a avut trebuia sa o bage in poarta. E clar ca nu avem marcator, Rocha nu e ce ne trebuie, poate ca e Nikolici, pe care il avem si nu ne dam seama ce avem in curte.

Va spun ceva in premiera, daca nu castig campionatul nici in acest sezon, ma las, plec de la Steaua. Jucatorii te pun in situatia de a ajunge la astfel de gesturi pentru ca te gandesti la sanatatea ta. Stiti cum am terminat eu meciul? Cu crucea de la gat in gura, lipita de buze, rugandu-ma sa nu luam gol. Am terminat meciul cu inima la gura, mai ales ca la acea faza din minutul 91 Chiajna putea sa marcheze„, a declarat Becali dupa incheierea meciului.

Gigi Becali a revenit insa asupra tentativei de retragere. „Asa am zis eu, la nervi, dar eu ma retrag doar la Sfantul Ilie„, a spus Becali la Digi Sport