FINAL / Ultima etapa / Rapid Bucuresti – Otelul Galati 1-0. Deac inscrie din penalty si Rapidul trece la conducerea partidei!

Rapidul a reusit sa inchie cu o victorie ultimul meci din acest sezon, in fata Otelului. Desi au jucat pe Giulesti, elevii lui Razvan Lucescu nu au reusit sa se impuna si in joc in fata galatenilor, astfel ca, la pauza, tabela de marcaj era inca nemodificata. In a doua repriza intentiile ofensive ale celor doua echipe s-au modificat, dar oaspetii au cedat abia spre sfaristul meciului cand Branet l-a tinut de tric pe Ionita in careul „otelarilor”, iar Rapidul s-a pricopsit cu o lovitura de la 11 metri, transformata de Deac. Prin victoria de duminica, rapidistii reusesc sa termina Liga 1 pe locul 4 in clasament.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

88′ Meciul si-a pierdut din ritm, ambele echipe fiind aparent multumite de rezultat.

82′ Vede cartonasul galben si Paraschiv.

81′ GOOOOOOOOOOOL Rapid! Deac inscrie fara probleme de la 11 metri.

81′ Branet vede cartonasul galben.

80′ Ionita cade in careu dupa ce a fost tinut de ticou de Branet si Rapidul are penalty.

69′ Ionitu intra in locul lui Pancu.

66′ Neagu vede cartonasul galben.

66′ Coman iese din poarta si blocheaza ofensiva lui Frunza din aprtea dreapta.

63′ Frunza il inclouieste pe Stromajer.

62′ Teixeira a intrat in locul lui Grigorie.

57′ Rui Duarte este eliminat, dupa ce simuleaza in careul advers si primeste al doilea galben.

55′ Roman suteaza, dar Branet este la post.

51′ Deac a sutat spre vinclu, dar scorul ramana in cele din urma neschimbat.

47′ Rui Duarte primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Stromajer.

47′ Romansuteaza din afara careului, dar Branet respinge.

46′ A inceput repriza.

PAUZA

44′ Ilie  centreaza din lovitura libera, la coltul lung, dar Sarghi nu ajunge la balon.

39′ Rapidul obtine un nou corner dupa un sut deviat dal lui Roman.

36′ Roman centreaza in fata portii, dar Benga trimite in corner.

34′ Ciprian Deac obtine o lovitura libera in jumatatea adversa. Executa Pancu direct spre poarta, dar Sarghi reuseste sa blocheze traiectoria mingei.

26′ Iorga pleaca pe contraatac dupa ce a recuperat balonul de la Roman.

20′ Rapidistii bat un corner, se demarca bine Roman, patrunzand in careul advers, dar sutul sau este respins cu usurinda de defensiva galatenilor.

15′ Pena suteaza pe coltul lung, dar mingea trece pe langa poarta.

12′ Otelul reuseste pentr prima data ina cest meci sa patrunda in careul rapiudist.. iorga incearca sa-l angajeze in fata portii pe Stromajer, dar Coman iese si suteaza lung.

7′ Grahovac retine o centrare a giulestenilor in careul galatean.

3′ Grigorie suteaza peste paorta din afara careului!

1′ A inceput meciul.

RAPID: Coman – Rui Duarte, M. Antonio, Oros, Ezequias – Grigorie, Pavlovic, Grigore – Roman, Pancu, Deac

Antrenor: Razvan Lucescu;

OTELUL: Brăneţ – Cojoc, Sârghi, Benga, Ilie – Neagu, Filip – Iorga, Paraschiv, Stromajer – Pena;

Antrenor: Dorinel Munteanu.