Rugby / Romania – Georgia 13-19. „Stejarii”, invinsi pentru a treia oara consecutiv de gruzini

Sambata, stadionul „Arcul de Triumf” din Bucuresti a gazduit meciul de rugby dintre Romania si Georgia, din cadrul Cupei Europene a Natiunilor. „Nationala” noastra a fost invinsa cu scorul de 13-19, dupa ce a condus chiar si cu 13-6! In urmatoarea etapa, programata pe 17 martie, Romania va intalni selectionata Spaniei.

Aproximativ 3.000 de spectatori i-au incurajat pe „Stejari” din tribunele stadionului de langa sediul Federatiei Romane de Rugby, insa au asistat doar la al treilea insucces consecutiv inregistrat in fata gruzinilor. Ultima victorie intr-un meci cu Georgia dateaza din 2010.

Dupa 10-6 la pauza pentru Romania, a urmat o repriza secunda plina de tensiune si de greseli. Lucaci a primit cartonasul rosu dupa ce si-a lovit fara balon un adversar, iar oaspetii continuau sase apropie. Mai tarziu, situatia numerica avea sa se egaleze, Kolelishvili primind si el un cartonas rosu, dupa ce l-a luat la pumni pe Marius Tincu, din cauza ca acesta l-a tras de par.

Pe final, Vlaicu a ratat o lovitura de pedeapsa, prin care Romania putea egala, iar presiunea din ultimele minute nu a reusit sa aduca si eseul mult dorit, desi mingea s-a aflat mai mult timp in apropierea terenului tinta al formatiei georgiene.

Romania a punctat prin Daniel Carpo (un eseu), Valentin Calafeteanu (doua lovituri de pedeapsa) si Florin Vlaicu (o transformare). De partea cealalta, pentru georgieni au punctat Merab Kvirikashvili (patru lovituri de pedeapsa si o transformare) si David Kacharava (un eseu).