Tenis / Turneul de la Acapulco(Mexic): Irina Begu revine dupa trei saptamani de pauza si se califica in turul secund!

Jucatoarea de tenis, Irina Begu a revenit cu dreptul in circuitul WTA, dupa cele trei saptamani de pauza, calificandu-se in optimile de finala ale turneului de la Acapulco(Mexic), in urma victoriei cu 7-6 (3), 3-6, 6-4 in fata elvetiencei Timea Bacszinsky. In turul urmator, Irina o va intalni pe invingatoarea dintre cehoaica Eva Birnerova si georgianca Ana Tatisvili.

Edina Gallovits a reusit si ea sa ajunga pe tabloul principal al turnului mexican, dupa ce advesara sa, kazaha Iaroslabva Shvedova, a abandonat cand scorul la seturi era egal, 1-1. In primul tur, Edina, locul 103 WTA, o va intalni pe unguroaica Greta Arn, locul 65 WTA, in fata careia a disputat cinci intalniri. Maghiara conduce cu 3-2 in meciurile directe, ultimele doua victorii venind chiar in partidele disputate in  2009 si 2011 chiar in acest turneu!

Marti vor intra in teren si celelalte romance de pe tabloul principal. Alexandra Dulgheru, cap de serie numarul 4, va juca cu slovaca Magdalena Rybarikova, in timp ce Alexandra Cadantu se va afla fata in fata cu olandeza Michaela Krajicek.

La dublu, perechea Edina Gallovits / Iarsolava Shvedova a fost invinsa, in primul tur, cu scorul de 6-2, 6-2, de principalele favorite, italiencele Sara Errani si Roberta Vinci, campioanele de duminica de la Monterrey.

Tot la dublu, Irina Begu si frantuzoaica Alize Cornet se vor afla fata in fata cu perechea Timea Babos/ Eva Birnerova.