FINAL – Gaz Metan – Dinamo 0-5 / "Cainii" si-au varsat amarul pe "gazari"

Chiar daca gazdele au inceput destul de bine meciul, avand inca moralul ridicat dupa egalul de la Mainz, din mansa intai a turului III preliminar al Europa League, tot „ros-albii” au fost mai periculosi, inca din primele 10 minute. Torje l-a pus devreme la incercare pe Plesca, chiar la priam actiune mai „legata” a bucurestenilor, insa goalkeeper-ul a respins sutul acestuia in bara, cu piciorul. Jocul nu a avut un ritm prea alert in prima repriza, pe finalul careia fundasul dreapta al Gazului, Radu Zaharia, l-a faultat in propriul careu pe Marius Niculae si si-a lasat echipa in inferioritate numerica, iar Dinamo a deschis scorul din penalty-ul rezultat (’40). Catalin Munteanu a fost omul desemnat sa execute lovitura de la 11 metri, de aceasta data, dupa ce golgeterul Ionel Danciulescu a ratat, in preliminariile Europa League.

1-0 la pauza, iar elevii lui Liviu Ciobotariu aveau un drum neted in repriza a doua. Au si accelerat, dupa o dubla ocazie a „gazarilor” (’54), iar Danciulescu a facut 2-0. „Cainii” au zburdat pana la final, iar pe lista marcatorilor si-au mai trecut numele Marius Niculae (de doua ori, din faze similare, in minutele 76 si 86) si Gabriel Torje, in prelungiri, pentru un 5-0 sec si care le da incredere pentru returul din Croatia, cu Varazdin, pe care trebuie sa il castige pentru a ajunge in play-off-ul Europa League.

Dinamo devine lider dupa doua etape, avand sase puncte si cel mai bun golaveraj, cu sase goluri marcate si niciunul primit.

Iata desfasurarea partidei:

90+3 Fluier final al partidei

’90+1 GOOOL Dinamo !!! Gabriel Torje isi trece si el numele pe lista marcatorilor si face 0-5. Micutul mijlocas al lui Dinamo a punctat cu un sut cu piciorul stang, din marginea careului mediesean

’88 Ultima schimbare la Dinamo: iese Marius Niculae si intra George Tucudean

’86 GOOOL Dinamo !!! „Ros-albii” fac 0-4, iar Marius Niculae realizeaza „dubla”

’82 O noua modificare la „caini”: iese Catalin Munteanu si intra Bogdan Patrascu

’78 Schimbare la Dinamo: iese Marius Alexe, inlocuit de Elis Bakaj

’76 GOOOL Dinamo !!! Marius Niculae dusce scorul la 0-3. „Sageata” a profitat de o balbaiala in apararea medieseana si i-a furat mingea lui Akaky, apoi a sutat puternic, fara sperante pentru portarul Gazului

’60 Cartonas galben pentru Danciulescu

’59 GOOOL Dinamo !!! Ionel Danciulescu face 0-2 din pasa lui Catalin Munteanu, care a centrat din prima, de pe partea dreapta

’54 Ocazie imensa pentru Medias! Portarul dinamovist Balgradean a aut doua interventii de exceptie care au pastrat avantajul „cainilor” pe tabela. In prima faza, goalkeeper-ul a scos lovitura de cap a lui Trtovac. Mingea a sarit la Akaky, iar acesta a reluat si el cu capul, dar s-a lovit de refuzul aceluiasi Balgradean

’53 Cartonas galben pentru Djakaridja Kone

’53 Gazdele efectueaza prima schimbare a partidei: iese Markovic si intra Dan Roman

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Medias, acolo unde gazdele de la Gaz Metan sunt conduse cu 1-0 de oaspetii de la Dinamo Bucuresti

’40 GOOOL Dinamo !!! Catalin Munteanu transforma impecabil lovitura de la 11 metri

’39 Penalty pentru Dinamo si eliminare la Medias! Radu Zaharia l-a faultat in careu pe Marius Niculae si a primit direct cartonasul rosu. Gadele vor evolua mai mult de o repriza in 10 oameni

’33 Alexandru Muntean trage peste poarta, din marginea careului

’26 Ionel Danciulescu primeste o centrare de la Djakaridja Kone, insa trimite alaturi de poarta, cu capul

’10 Plesca are o noua interventie buna, de aceasta data la sutul lui Danciulescu

‘7 Bara pentru Dinamo! Dinamo are o prima faza in preajma careului gazdelor, insa sutul lui Gabriel Torje este deviat in bara de portarul Plesca

‘5 Mediesenii domina acest inceput de meci, iar oaspetii au probleme in a iesi din propria jumatate

‘1 Fluier de inceput al partidei dintre Gaz Metan Medias si Dinamo Bucuresti, din a doua etapa a Ligii I

Gaz Metan: Pleşca – Zaharia, Akaki, Trtovac, Markovici – Al.Munteanu, Cr.Todea, Breeveld, Hoban – C Petre – Bawab
Antrenor: Cristian Pustai;

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Scarlatache, Moţi, Diabate – Torje, D.Kone, C.Munteanu, Alexe – Dănciulescu, M.Niculae
Antrenor: Liviu Ciobotariu.