Fotbal / Cupa Liga total: Dortmund si Hamburg in finala de miercuri

In meciul MAINZ – DORTMUND  0-1 (0-0) gazdele au avut o misiune dificila in fata campioanei care a detinut mai mult intiativa, a combinat subtil dar s-a pripit la finalizare, reusind in prima repriza doar o bara la sutul lui Götze. Dupa pauza, in minutul 33,  la o lovitura de colt executata de Götze, Perisic a trimis balonul cu capul in poarta, 0-1. Apoi o noua bara a lui Löwe ca si ratarile lui Götze si Lewandowski au subliniat clara superioritate a Borussiei, chiar daca victoria a rezultat  doar la limita.

Formatiile conduse de arbitrul Tobias Welz:
Mainz: H. Müller – Pospech, Bungert, Noveski, Caligiuri – Polanski – Baumgartlinger (47 Riise), Ivanschitz (53 Ylmaz)– N. Müller – Choupo-Moting,  Allagui (53 Ujah);
Dortmund: Weidenfeller – Piszczek (42 Löwe), Subotic (31 Santana), Hummels, Grosskreutz – Leitner, Kehl – Götze, Kagawa, Perisic – Lewandowski.

Intalnirea dintre BAYERN si HAMBURG 1-2 (0-2) a fost in cea mai mare parte a primei reprize dominata de münchenezi, dar finalizarea a lasat  de dorit. Altfel Hamburg. Din cele 3-4 actiuni ofensive doua au fost finalizate de acelas tanar jucator sudcoreean, Son, in minutul 7, in urma unei lovituri libere si a unei interventii ratate a lui Neuer si in minutul 30, dupa o spectaculoasa combinatie cu Dieckmeier. Repriza a doua a semanat putin cu …handbalul. Bayern a impis mingea de la stanga la dreapta si retur, cautand ocaziile, in timp ce echipa hanseata s-a masat in fata propriului careu anihiland totul.In minutul 57 Schweinsteiger a reusit totusi sa reduca din handicap sutul plasat al acestuia de la 20 de metri poposind in coltul stang.

Formatiile arbitrate de „referee“-ul Tobias Christ:
Bayern: Neuer – Köz, Badstuber, van Buyten, Lahm – Gustavo, Schweinsteiger – Robben, Müller (50 Kroos), Ribery – Gomez;
Hamburg: Mickel – Diekmeier, Mancienne, Westermann, Aogo – Jarolom, Kacar – Ben-Hatira (45 Jansen), Töre (55 Nagy), Elia – Son.

Miercuri, de la ora 18,30 se intalnesc Mainz si Bayern, iar de la ora 20,15 Dortmund si Hamburg.

***

Sambata, la Gelsenkirchen are loc un alt eveniment fotbalistic atractiv, in care de la ora 21,30, se intalnesc in cadrul Supercupei campioana Dortmund si detinatoarea cupei, Schalke.