EXCLUSIV / Paul Costas: "Romania a incercat un antijoc la CE U-17"

Fostul portar a declarat, in exclusivitate pentru 100% FM, ca Olanda, Germania si Cehia – echipele calificate la Campionatul Mondial din Mexic, gratie performantelor de la Europene – au avut un joc mai bun decat „tricolorii” antrenati de Adrian Vasai. Cu toate acestea, Costas considera ca Romania nu a avut o evolutie dezastruoasa, avand in vedere ca reprezentativa tarii gazda, Serbia, a terminat mai joc decat „nationala” noastra.

„Dupa mult timp, o echipa nationala de juniori a Romaniei, cea de sub 17 ani, a ajuns in elita fotbalului juvenil de aceasta varsta – la Campionatul European din Serbia. A fost un moment de bucurie atunci cand am castigat grupa de elita in Ungaria, in compania unor tari puternice: Islanda, Rusia si Ungaria. Am vazut ca a fost o calificare cu doua taisuri: un moment de bucurie pentru intreg fotbalul romanesc si apoi ati vazut ce a iesit cand Romania nu a reusit sa isi indeplineasca obiectivul – calificarea la Campionatul Mondial din Mexic. Am fost intr-o grupa cu Cehia, Germania si Olanda, ultimele doua fiind doua puteri ale fotbalului, unde copiii si juniorii sunt o prioritate, iar bazele sportive sunt ca ciupercile dupa ploaie. Cu Cehia am inceput meciul bine si atmosfera era foarte buna. Am condus cu 1-0 si cred ca am facut cel mai bun meci de la turneul final. Dupa gol s-a facut pasul inapoi si de aici putem observa o labilitate, parca ne e frica ca putem face rezultate mari. Cu trei minute inainte de final a venit un gol neasteptat, incasat si pe mana portarului Branescu, eroul din Ungaria. Goalkeeper-ul nostru nu a iesit in patru metri, desi are gabarit, iar adversarii au inscris. Branescu nu a aparat rau, dar o inexactitate a insemnat primirea unui gol importnat. Am vazut la el o infatuare, dupa ce presa l-a laudat in urma meciului cu Ungaria, cand ne-a calificat la Campionatul European, aparand un penalty in ultimele minute. Fotbalistii nostri nu reusesc sa fie modesti, desi modestia e o componenta importanta pentru un fotbalist de valoare. Sper sa inteleaga asta”, a declarat Paul Costas, in cadrul emisiunii „Fotbal la matineu”, realizata de Horatiu Sima.

„Au urmat cele doua meciuri cu echipele tari. S-au nascut ceva sperante, spunandu-se ca putem face pasul chiar spre semifinale. A venit ideea antrenorului Vasai sa ii blocheze pe olandezi, sa le strice jocul. Ne-am blocat in aparare, asteptand ca Olanda sa atace si sa ii prindem pe contre. Ceea ce i-a dat planul peste cap antrenorului a fost ca olandezii au marcat repede, in minutul al optulea si probabil ca nu a mai reusit sa schimbe registrul. S-a incercat o modificare de tactica in repriza a doua, dar jucatorii nostri nu au reusit sa iasa din pozitia defensiva si sa puna in pericol Olanda. Cele trei echipe care s-au calificat la Campionatul Mondial, Olanda, Germania si Cehia au aratat un joc peste cel al Romaniei. Noi am incercat un antijoc, am incercat sa ne aparam mult prea mult. Dupa meciul cu Germania am gasit un vestiar deznadajduit. Erau niste lacrimi adevarate, sa nu credeti ca nu ar fi dorit sa se califice si sa fie la Campionatul Mondial din Mexic. Sa nu uitam ca Serbia, echipa gazda, a terminat pe locul al optulea, in spatele Romaniei”, a mai spus membrul Comitetului Executiv al FRF.

Paul Costas a discutat si despre echipa nationala U-21 a Romaniei, pregatita de Emil Sandoi, care a ratat o calificare la un turneu final numai din cauza antijocului prestat de reprezentativa Angliei in returul „dublei” cu „tricolorii”: „Emil Sandoi e un antrenor extraordinar de muncitor si meticulos si isi doreste extraordinar de mult sa obtina performanta. Ati vazut «dubla» cu Anglia. In a doua mansa a fost un egal acasa, 0-0 la Botosani, cu o echipa a Angliei facand antijoc, exact ca Romania la acest turneu final, numai ca era vorba de Anglia. Pe undeva, poate ca atunci meritam sa dam un gol si sa ne calificam”.