FINAL / Gaz Metan – Steaua 0-0 / Un meci de uitat

Ritmul meciului nu a fost unul prea ridicat, jocul fiind intrerupt des de faulturi facute de jucatori. Cu toate acestea, arbitrul Teodor Craciunescu a aratat doar patru cartonase galbene – doua de fiecare parte. Steaua nu a aratat imbunatatiri fata de restul sezonului, in ciuda entuziasmului aratat de „militari” odata cu revenirea antrenorului care a dus Steaua pana in semifinalele Cupei UEFA in 2006. Nici „gazarii” nu au reusit mai mult. Si-au creat prima ocazie cu adevarat periculoasa in minutul 74, cand Eric de Oliveira s-a trezit cu mingea la picior dupa o pasa gresita a lui Valentin Iliev, insa a trimis in Tatarusanu, apoi a trimis pe langa, dupa ce a recuperat. Steaua a trimis prima minge pe poarta in minutul 87, prin Tanase, din faza fixa.

Steaua aduna, astfel, 51 de puncte si ramane pe locul al cincilea in clasament, la unul sub Rapid si unul peste Dinamo. Mediesenii isi pastreaza, de asemenea, pozitia pe care o avea si inaintea acestei etape – a saptea – si rateaza ocazia de a o depasi in clasament chiar pe adversara din aceasta seara.

Desfasurarea meciului:

’90+3 Fluier final al partidei

’87 Tanase trimite direct pe poarta dintr-o lovitura de langa tusa din stanga, insa portarul Plesca reuseste sa scoata din vinclu

’84 Ultima schimbare la Steaua: iese Banel Nicolita, inlocuit de Laurentiu Marinescu

’74 Ocazie mare pentru Gaz Metan! Valentin Iliev i-a dat mingea in picioare lui Eric de Oliveira, care l-a fentat scurt si a patrun in careu, apoi a sutat cu dreptul, insa Tatarusanu a respins. Mingea i-a revenit lui Eric, insa al doilea sut s-a dus pe langa poarta

’74 Schimbare la Steaua: iese Mihai Radut si intra Nicolae Dica

’67 O noua modificare la Gaz Metan: iese Alexandru Muntean si intra Dan Bozesan

’64 Prima schimbare la gazde: iese Bawab si intra Dan Roman

’63 Banel Nicolita a reluat acrobatic, din unghi, insa nu a prin spatiul portii

’59 Cartonas galben pentru Todea, dupa un fault asupra lui Tanase

’56 Steaua face prima schimbare a partidei: iese Marius Onofras si intra Lucian Burdujan

’53 Cartonas galben pentru Ifeanyi Emeghara

’50 Cele doua echipe inca nu reusesc sa lege jocul

’46 Inceputul reprizei secunde

’46 Fluier de pauza la Medias, acolo unde Gaz Metan si Steaua se afla la egalitate, scor 0-0

’43 Alexandru Muntean il loveste tare pe Banel Nicolita in flancul drept al atacului mediesean, iar „centralul” il sanctioneaza cu un cartonas galben

’38 Nici Tanase nu are mai multa precizie, trimitand si el mult peste poarta cu un sut din afara careului

’35 Hoban trage din nou la poarta, insa si de aceasta data trimite peste

’30 Marius Bilasco incaseaza primul cartonas galben al partidei. Atacantul stelist l-a faultat pe portarul Plesca si a fost avertizat de arbitrul Teodor Craciunescu

’28 Eric isi incearca si el tirul de la distanta, insa nici sutul sau nu prinde spatiul portii

’26 „Gazarii” construiesc o faza „legata” de atac, insa Parvulescu trimite peste, din afara careului, dupa o pasa primita de la Eric

’23 Eric de Oliveira trimite o centrare incareul stelist, insa portarul Ciprian Tatarusanu prinde cu siguranta

’20 Ocaziile intarzie sa apara, cele doua echipe „leaga” foarte greu jocul, care se desfasoara in zona mediana, in cea mai mare parte a timpului

’11 Este randul stelistilor sa atace periculos, insa Hoban respinge mingea centrata de Cristian Tanase, dupa o actiune buna pe partea stanga

’10 Gazdele pleaca pe un contraatac rapid, dupa o greseala a lui Mihai Radut, insa pasa decisiva este respinsa de Iliev

‘5 Joc echilibrat in aceste prime minute, in care niciuna dintre cele doua formatii nu reuseste sa creeze vreo ocazie periculoasa

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Gaz Metan Medias si Steaua Bucuresti, din etapa a XXXII-a a Ligii I

* Meciul a inceput cu o intarziere de opt minute, la cererea postului de televiziune care transmite partida, „Digi Sport”. Canalul a difuzat inaintea acestei partide intalnirea dintre FC Barcelona si Espanyol Barcelona, incheiat cu socrul de 2-0

Gaz MetanPlesca – Zaharia, Akaki, Trtovac, Buzean – Muntean, Todea, Eric, Hoban, Parvulescu – Bawab;
Antrenor: Cristian Pustai;

Steaua: Tatarusanu – Emeghara, Gardos, Iliev, Latovlevici – Nicolita, Brandan, Radut, Tanase – Onofras, Bilasco;
Antrenor: Cosmin Olaroiu.